Vakcína, ktorá pred 20 rokmi rozdelila svet, pomáha aj proti covidu. Päť rýchlych správ o koronavíruse

Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied
Každý deň pribúdajú stovky nových vedeckých článkov na tému koronavírusu SARS-CoV-2 a s ním súvisiacej choroby covid-19.
Absolútna väčšina z nich však neprejde kontrolou kvality – takzvaným procesom peer-review. Znamená to, že články neboli posúdené nezávislými odborníkmi, ale iba editormi časopisov. Môže sa preto stať, že nie všetky informácie, ktoré sú denne publikované, sú skutočne spoľahlivé.
V tej záplave noviniek sa však dajú nájsť aj také, ktoré vykazujú vyššiu mieru spoľahlivosti, lebo pochádzajú z renomovaných vedeckých inštitúcií a boli publikované v kvalitných vedeckých časopisoch.
Tu je prehľad piatich správ z tohto týždňa, ktoré považujeme za dôležité a zároveň spoľahlivé:
1. Ďalší úspech MMR vakcín
Nedávno sme v našich rýchlych správach písali o tom, že ľudia, ktorí sa minulý rok dali zaočkovať proti chrípke, zvládali nákazu koronavírusom omnoho lepšie. Nová štúdia, zverejnená tento mesiac v časopise mBio, ukazuje, že podobný efekt má aj očkovanie vakcínou MMR, teda proti osýpkam, mumpsu a rubeole.
Autori štúdie pozorovali inverznú koreláciu medzi hladinami protilátok proti mumpsu a závažnosťou symptómov ochorenia covid-19 u tých, ktorí boli očkovaní vakcínou MMR. Inými slovami, čím viac protilátok proti mumpsu získalo telo vďaka očkovaniu, tým menej závažný bol priebeh ochorenia covid-19.
Do výskumu bolo zapojených 80 jedincov rozdelených do dvoch skupín – zaočkovaní MMR vakcínou a nezaočkovaní. Výsledky jasne ukázali, že čím vyššie boli koncentrácie protilátok proti mumpsu v krvi, tým menšia bola závažnosť symptómov covidu-19. Porovnávacia skupina nepreukázala žiadnu koreláciu.
Na potvrdenie klinického efektu bude síce potrebných viac štúdií s väčším počtom pacientov, ale už tieto predbežné údaje znovu potvrdzujú veľký preventívny význam takzvaného trénovania imunity.
Pointou príbehu je, že to bola práve vakcína MMR, ktorá pred