Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Johnson ešte rieši brexit, no už na neho čaká ďalší veľký problém

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Dobrý deň,

Británia a EÚ pokračujú v rokovaniach o vzťahoch po brexite. Prechodné obdobie sa končí spolu s aktuálnym rokom a ak sa nedohodnú, skomplikuje to najmä obchodné vzťahy.

Kľúčové pre dohodu budú najbližšie dni, no brexit nie je jediný britský problém. O pozornosť sa už hlásia Škóti, ktorí uvažujú nad nezávislosťou.

Vo Svetovom newsfiltri píšeme aj o ďalšej rane pre Trumpov povolebný boj a tom, ako Rusko začalo s hromadným očkovaním, no Putin ho vynecháva.


Európa: Brexit odíde, nezávislosť príde

Je čoraz jasnejšie, že po brexite sa znovu naplno rozbehne debata o škótskej nezávislosti. Niektorí politici by dokonca chceli referendum už v roku 2021.

Čo sa stalo: Úvahy o nezávislosti Škótska, ktoré na chvíľu utlmilo referendum z roku 2014, sa znovu začali objavovať po inom ľudovom hlasovaní – o brexite.

Väčšina Škótov, ktorá vtedy prišla hlasovať, chcela v zostať v Európskej únii. To nevyšlo. Potom škótska vláda presadzovala mäkší brexit a úzke väzby s Úniou. Ani to nevyšlo.

Nespokojnosť s tým, ako sa vyvíja brexit, je šancou pre hnutie, ktoré by sa chcelo odčleniť od Spojeného kráľovstva. Uvedomuje si to aj predsedníčka škótskej vlády, ktorá to premietla do dôležitého prejavu na virtuálnom straníckom sneme.

Čo povedala: Nicola Sturgeonová len ťažko mohla byť priamočiarejšia. O tom, ako vníma Brusel a ako Londýn, svedčí už len to, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Koronavírus

    Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

    Veľká Británia a brexit

    Svet

    Teraz najčítanejšie