Denník N

Argentínsky novinár poznal Maradonu odmlada: Bez slávy nemohol žiť, nemal ani chvíľu pokoja

Maradona v roku 1999. Foto – TASR/AP
Maradona v roku 1999. Foto – TASR/AP

Pamätá si, ako Diego Maradona začínal v mladom veku v argentínskej lige. Potom z novinárskych miest na tribúne sledoval najväčšie okamihy jeho kariéry vrátane „božej ruky“ proti Anglicku.

Argentínsky futbalový novinár Sergio Levinsky sa s Maradonom rozprával po takmer každom reprezentačnom zápase. Napísal o ňom aj knihu.

Rozhovor pre Denník N celý týždeň odkladal, lebo po Maradonovej smrti mal stále veľa práce. Svetové médiá chceli počuť jeho názor na muža, ktorého mnohí považujú za najlepšieho futbalistu v histórii.

„Prezident Neapola ho nechcel predať, lebo sa bál, že by ho potom fanúšikovia zabili,“ vraví Levinsky.

Hovorí aj:

  • o „bipolárnosti“ Diega Maradonu;
  • o „božej ruke“, ktorú videl naživo;
  • Maradonovu úsmevnú príhodu zo Švajčiarska;
  • o ďalších zaujímavých zážitkoch.

Argentínsky futbal desaťročia čakal na svojho „El Pibe“ – zázračného chlapca. Potom ho získal v Diegovi Maradonovi. S konceptom „El Pibe“ prišiel v dvadsiatych rokoch Borocotó, redaktor časopisu El Gráfico. Opisoval, že Argentínu raz pozdvihne futbalový talent so špinavou tvárou, ktorého opis neskôr dokonale splnil Diego. Dá sa povedať, že vášeň celej Argentíny pre Diega Maradonu sčasti plynie aj z toho, že jeho príchod bol dlhoočakávaný?

Priznám sa, že neviem, ale zrejme áno. Vychádza to aj z toho, že Maradona bol superhviezdou už v mladom veku. Každý ho poznal, odkedy debutoval v drese Argentinos Juniors. Ľudia obdivovali aj silu jeho povahy, keďže ho nikto nezastrašil ani v ťažkých situáciách a vo veľkých zápasoch.

„El Pibe“ je skôr filozofický koncept. Časopis El Gráfico chcel v rámci až literárnej debaty ukázať, že Argentína vyprodukuje mladé futbalové talenty, akúsi novú krv, ktorá bude nádejou na zmenu. Maradona nakoniec rozmer „El Pibe“ ešte presiahol, hoci v tom období sa v našom futbale vyskytlo viacero skvelých čísel 10 vrátane Alonsa, Bochiniho, Villu, Valenciu, Babingtona či mnohých ďalších.

Vo svojej novinárskej kariére ste sa zúčastnili desiatich majstrovstiev sveta. Videli ste niekedy takého dominantného hráča ako Diego?

(smiech) Nie. Nie, nikdy som nevidel futbalistu, ktorý by rozhodoval zápasy ako on.

Po Diegovej smrti o ňom napísal skvelý článok Jorge Valdano, jeden z jeho najslávnejších spoluhráčov a ofenzívny partner z MS 1986. Pre El País

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Diego Maradona

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie