Denník N

Sorosa vidí ako Hitlera, Maďarov ako Židov. Orbánov šéf kultúrnej politiky pripomína 30. roky

Soros na bilbordoch ako hlavný nepriateľ Maďarska. Financované zo štátnej kasy. Foto – Ákos Stiller
Soros na bilbordoch ako hlavný nepriateľ Maďarska. Financované zo štátnej kasy. Foto – Ákos Stiller

„Myslia si, že s literatúrou môžu urobiť čokoľvek,“ vraví maďarský básnik a literárny teoretik Zoltán Németh o kultúrnej politike Viktora Orbána.

„Európa je plynová komora Georgea Sorosa“ a Maďari a Poliaci sú „noví Židia“, ktorých chce zničiť multikultúrna Európska únia riadená Sorosom. Napísal to vo svojom článku Szilárd Demeter, riaditeľ Petőfiho literárneho múzea v Budapešti, ktorý sa považuje za jedného z hlavných ideológov Orbánovej kultúrnej vojny v Maďarsku.

Demeter po domácich a medzinárodných protestoch nakoniec svoj článok z provládneho portálu Origo stiahol, vyhlásil, že relativizácia holokaustu nie je v poriadku, a zrušil svoju facebookovú stránku. Jeho odstúpenie žiadajú tisíce ľudí z maďarského kultúrneho života a od jeho slov sa dištancujú aj jeho kolegovia.

Ako chce vláda Viktora Orbána cez Szilárda Demetera ovládnuť maďarskú literatúru a ako to vnímajú maďarskí spisovatelia zo Slovenska? Rozprávali sme sa o tom so Zoltánom Némethom, básnikom a literárnym teoretikom, ktorý v súčasnosti pôsobí na Varšavskej univerzite. (Prepis rozhovoru pre Pozsonyi podcast.)

Kto je vlastne Szilárd Demeter a aký má vplyv na maďarskú literatúru a kultúru?

V súčasnosti je Demeter najdôležitejším aktérom maďarskej kultúrnej politiky. Je riaditeľom Petőfiho literárneho múzea, a tak má veľký vplyv na literárny život. Múzeum dostalo významné právomoci a k nim aj obrovskú finančnú podporu. Sídla všetkých spisovateľských spolkov plánujú premiestniť do budovy múzea. Demeter riadi aj politiku v oblasti populárnej hudby a počas pandémie predkladal návrh na jej podporu. Patrí pod neho toľko oblastí, že už to pomaly nestíham sledovať. Bol vymenovaný aj za vládneho splnomocnenca. Pochádza zo Sedmohradska, z oblasti Sikulska. Bol pomocníkom Lászlóa Tőkésa (maďarský biskup a bývalý europoslanec z Rumunska, ktorý hral dôležitú rolu v rumunskej revolúcii v roku 1989 – pozn. red.), a tak sa dostal do veľkej politiky. Pre svoje záujmy v Sedmohradsku dostáva aj bohatú štátnu podporu.

Považuje sa za dôležitého spisovateľa?

Patrí ku generácii spisovateľov zo Sedmohradska, ktorých nazývajú Predsunutá posádka (Előretolt Helyőrség). On sám sa nepovažuje za spisovateľa, ale napísal viac románov, takže ho pokojne môžeme nazvať prozaikom. Nepatrí medzi najznámejších vo svojej generácii, ale ľudia z literatúry jeho meno poznali.

Rozdelenosť maďarského literárneho života nie je nový fenomén, jej korene siahajú do 90. rokov. Čo sa Demeterovým vymenovaním zmenilo?

Treba sa vrátiť ešte do obdobia komunizmu, keď zriadili jeden spisovateľský spolok s cieľom, aby ovládli priestor literatúry. Po zmene režimu, samozrejme, mnohí nechceli zostať členmi tohto spolku pre svoje odlišné ideologické, politické a iné nastavenia. Niektorí členovia spolku sa tak radikalizovali, že jeden z nich spálil izraelskú vlajku na proteste. Vtedy mnohí zo spolku vystúpili a prešli do Spoločnosti spisovateľov krásnej literatúry (Szépírók Társasága), ktorá sa stala najdôležitejším spolkom. Vstúpili do nej autori ako Péter Esterházy, Imre Kertész, Péter Nádas alebo Lajos Parti Nagy, ktorí tvoria špičku súčasnej maďarskej literatúry a sú známi aj v zahraničí. Rovnako vznikli paralelné literárne spolky mladých autorov.

Zoltán Németh (1970)

Zoltán Németh. Foto – archív Z. N.

Básnik, literárny teoretik, redaktor časopisu Irodalmi Szemle a bývalý šéfredaktor časopisu Kalligram.

Pochádza zo Slovenska, pôsobil na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici a na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Od roku 2018 je profesorom Varšavskej univerzity.

Ako sa to zmenilo po roku 2010?

Skutočné problémy sa začali, keď po víťazstve Viktora Orbána bolo jasné, že má veľké plány aj s literatúrou.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pozsonyi podcast

Viktor Orbán

Svet

Teraz najčítanejšie