Denník N

Mladý moslim zachránil ľudí pred teroristom, skryl ich do chladničky

Rukojemníci, ktorí sa ukryli v mraziacom boxe, prežili. FOTO - TASR
Rukojemníci, ktorí sa ukryli v mraziacom boxe, prežili. FOTO – TASR

Lassana Bathily je zamestnancom židovského obchodu Hyper Cacher, kde v piatok Amedy Coulibaly zabil štyroch ľudí.

Mal to byť obyčajný, i keď trochu rušný piatkový deň. Keďže sa blížil sabat, zákazníkov v jednom z parížskych kóšer obchodov bolo trochu viac.

Lassana Bathily, 24-ročný Francúz pôvodom z Mali, bol až do piatka len jedným zo zamestnancov v Hyper Cacher. Mladý moslim však počas útoku Amedyho Coulibalyho zachoval veľkú duchaprítomnosť, keď pomohol 15 zákazníkom skryť sa pred teroristom do mraziaceho boxu.

Keď Coulibaly v piatok poobede zaútočil, Bathily zaviedol asi 15 zákazníkov do podzemia a povedal im, aby sa skryli v chladiacej miestnosti. Tam sa skrývali takmer päť hodín.

„Keď utiekli dolu, otvoril som im dvere do chladiarne. Bolo tam niekoľko ľudí. Vypol som svetlo a chladenie. Zavrel som dvere a povedal som im, aby ostali pokojní, že idem pre pomoc,“ opisoval Bathily situáciu pre francúzsku televíziu BFMTV podľa portálu Mashable.

Bathilymu sa následne podarilo z obchodu utiecť. Policajtom povedal o rukojemníkoch, ktorí čakali v chlade, a podal im informácie o pôdoryse obchodu.

Pri Coulibalyho útoku na židovský obchod zomreli štyria muži. Denník Haaretz zverejnil aj ich mená. Yoav Hattab bol podľa denníka synom rabína z tuniskej Veľkej synagógy.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Útok na Charlie Hebdo

Svet

Teraz najčítanejšie