Denník N

Deti zobrali rodičom, aby ich naučili lepšie žiť. Dánska vláda ľutuje krutý experiment

Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Helene Thiesenová bola obyčajné sedemročné grónske dieťa. So svojou rodinou žila v skromných podmienkach, ďaleko od Dánska, pod ktoré ostrov patrí. Keď v roku 1951 prišla delegácia z pevniny, ona ani jej matka netušili, že im to navždy zmení život.

V očiach ľudí, ktorí chystali veľký experiment, úplne obyčajná nebola. Vytypovali si ju ako dieťa, ktoré z ostrova odcestuje, aby sa v Dánsku vzdelávalo a učilo miestnemu spôsobu života. Vláda takto chcela vychovať novú vrstvu Grónčanov, ktorí sa potom vrátia domov a budú hybnou silou rozvoja na ostrove.

Thiesenová a ďalších 21 detí z Grónska nasadli na loď, ktorá ich dopravila do Dánska. Tam ich čakala príprava na život v náhradných rodinách, škola a nová výchova.

Experiment sa nevydaril a deti poznačil na celý život. Po desaťročiach to priznáva aj dánska vláda, ktorú Thiesenová roky žiadala o ospravedlnenie. V utorok to urobila premiérka Mette Frederiksenová.

Vyberali si tie lepšie deti

Thiesenová pred piatimi rokmi v rozhovore pre BBC spomínala, že vôbec nerozumela tomu, prečo odchádza od svojej rodiny. Nevedela, čo ju čaká, a netušila, kam ide. Keď jej matka povedala, že odchádza do Dánska, vraj sa jej spýtala: Čo je to Dánsko?

Plán, ktorý vymysleli ďaleko od jej domova, by v tom čase zrejme nepochopila. Nová

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie