Vedci Pastoreková a Kollár: Vláda sa vzdala konštruktívnych riešení, 11. januára na tom budeme možno horšie ako dnes

Nové opatrenia proti pandémii predstavené vládou v stredu situáciu nezvrátia, zhodujú sa matematik Richard Kollár z UK v Bratislave a virologička a riaditeľka Biomedicínskeho centra SAV Silvia Pastoreková.
Predpokladajú, že opatrenia povedú k socializácii vo vnútorných priestoroch. „Je to úplný opak toho, čo by sme mali dosiahnuť,“ hovorí matematik Kollár. Naozaj zlé podľa neho budú silvestrovské oslavy v domácnostiach a to, že sa nezakázalo združovanie v domácnostiach.
„Od ľudí žiadame, aby boli zavretí doma alebo aby neotvárali prevádzky, no oni sa dostali na pokraj existencie a nemajú z čoho žiť,“ vraví virologička a riaditeľka Biomedicínskeho centra SAV Silvia Pastoreková.
V rozhovore sa dočítate aj:
- či sa môže počas sviatkov rodina stretnúť alebo sa treba kontaktom s ňou úplne vyhnúť;
- či zafungovalo celo/plošné testovanie;
- či protesty zo 17. novembra boli s ohľadom na šírenie nákazy okrajovou záležitosťou alebo mohli výraznejšie prispieť k nárastu pozitívnych prípadov.
Ako hodnotíte nové opatrenia vlády, ktoré v nasledujúcom období zatvoria terasy reštaurácií, obchody alebo sprísnia podmienky pre prevádzky hotelov, vlekov a lanoviek?
Pastoreková: Vláda sa vzdala konštruktívnych riešení. Prijala síce niektoré limitácie, no tie povedú k tomu, že sa ľudia budú stretávať v súkromí. Obmedzenia boli navrhnuté bez toho, aby sa ľuďom reálne pomohlo a aby sa vybudovala dôvera. Najprv mala prísť pomoc, potom reštrikcie. Vyhlásenie opatrení sprevádzali polopravdy o tom, prečo sme sa ocitli v súčasnej situácii.
Ktoré polopravdy máte na mysli?
Pastoreková: Napríklad, že celoplošné testovanie mohlo všetko vyriešiť a