Hnis pravých kiahní votrel dcére do rany. Ján Adam Rayman vykonal v roku 1721 prvé očkovanie proti kiahňam

Lekár z Prešova počas svojho života uverejnil takmer stovku vedeckých článkov. V Uhorsku sa na Raymanovu prácu zabudlo.
Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied
Budúci rok to bude 300 rokov od narodenia slovenskej imunológie – náuky o obranyschopnosti organizmu.
Zaslúžil sa o to prešovský lekár a lekárnik Ján Adam Rayman (Reiman), ktorý v lete roku 1721 publikoval dva vedecké články v prestížnom vratislavskom (wrocłavskom) časopise Sammlung von Natur und Medicin.
Opísal v nich prvé vedecky vykonané očkovanie proti pravým kiahňam – variole, ktoré uskutočnil na svojej vlastnej dcére Márii Alžbete počas epidémie kiahní okolo roku 1720.
Vo svojom článku píše: „Nakoniec som však usúdil, že moja dvaapolročná dcéra nie je na podklade dedičnosti pred chorobou chránená, keďže jej brat skutočne ochorel na kiahne a ona mohla byť nimi tiež napadnutá; odhodlal som sa k tomuto pokusu. Urobil som lancetou malý zárez na jej ľavom ramene, do ktorého som votrel ešte teplý hnis z kiahničky jej brata, a zárez zakryl orechovou škrupinkou. Okolie sa postupne zapálilo, ale dievčatko zostalo svieže, kým konečne na siedmy deň nedostalo horúčku a okolo zárezu sa zjavili malé biele vyrážky… Na tretí deň sa úplne zotavila. Za celý ten čas bolo dieťa veselé a zdravé a nemalo nijaké ťažkosti. Či nebude znovu napadnuté, to ukáže čas…“
Nebolo. Práve ju proti tej chorobe totiž zaočkoval. Vykonal takzvanú variolizáciu.

Dal meno Nízkym Tatrám aj vrchu Sandberg pri Bratislave. Najživším kvetom Dionýza Štúra bol kameň
Na medicíne v Holandsku
Ján Adam Rayman sa narodil v Prešove 23. apríla 1690 ako jediný syn lekárnika Jána Raymana. Po smrti otca v roku 1699 si jeho mama Alžbeta zobrala za muža Jána Samuela Willicha, tiež lekárnika.