Denník N

Mars, prichádzame! Hovorí Elon Musk, hoci jeho loď Starship pri teste vybuchla

Štart rakety Starship, Zdroj- TASR/AP
Štart rakety Starship, Zdroj- TASR/AP

Prototyp kozmickej rakety Starship úspešne vzlietol, spravil nebezpečný manéver a doletel na Zem. To, že pri dotyku s pristávacou plochou vybuchol, nepovažuje Elon Musk za problém. Pristáť na Marse však bude pre riedku atmosféru ešte ťažšie.

Bezposádková kozmická loď s označením SN8 vyštartovala tento týždeň z výskumného a vývojového zariadenia v Texase.

Vyletela do výšky 12,5 km, zvládla manéver pretočenia „na brucho“ aj návrat k Zemi. Prototyp vysoký ako dvanásťposchodová  budova vybuchol až pri dotyku s pristávacou plochou.

Návrat na Zem bol okrem iného skúškou novej technológie, vďaka ktorej možno s loďou rýchlo manévrovať. V prednej časti má dve plochy, ktoré môžu pripomínať ruky, v zadnej ďalšie dve – nohy. Riadiaci počítač nimi vie ovládať všetky pohyby lode.

Loď na viac použití

Starship vyrobila spoločnosť SpaceX, ktorú vedie Elon Musk. Jeho dlhodobým cieľom je spraviť lety do vesmíru lacnejšie a dostupnejšie.

Výhodou testovanej kozmickej lode je, že nepotrebuje raketu na to, aby vzlietla. Kozmické lode sú pri štarte na vrchole rakety, ktorá ich vynesie na orbitálnu dráhu. Tam sa odpoja a na pohyb používajú málo výkonné motory, prípadne stlačený dusík.

Starship je kozmická loď, ktorá vyletí aj pristane s nádržou a všetkými motormi. Na testy jej nádrže postačujú, ale na to, aby sa loď dostala na orbitu, bude potrebovať raketu. Po približne 150 sekundách sa od nej odpojí a na orbite poletí sama.

Raketa: dlhý a vysoký objekt, ktorý stojí na odpaľovacej rampe a pri štarte mu horia motory.
Kozmická loď: náklad na vrchu rakety, ktorý sa vo vesmíre samostatne pohybuje.
Raketoplán: kozmická loď, ktorá vyzerá ako lietadlo, má krídla a dokáže po vstupe do atmosféry pristáť na letisku.
Starship: kozmická loď a zároveň druhý stupeň rakety.

Raketa pre Starship

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Technológie

Vesmír

Veda

Teraz najčítanejšie