Denník N

Úloha pomáhať topiacim sa

Foto - Juraj Lipták, 2004
Foto – Juraj Lipták, 2004

Spomienka na Petra Pišťánka.

Autor je režisér

Občas sa stáva, že literárna postava ožije a aj bez mágie filmu sa stane mýtom. Hrdina: šikovný, šarmantný klamár. Na scénu prichádza Ostap Bender, nesmrteľný hrdina autorskej dvojice Iľf & Petrov.

Roky to vyzeralo, že ruský porevolučný hrdina je mŕtvy, zdalo sa, že kto nežil absurdno socializmu, nemohol pochopiť jeho humor a absolútnu orientáciu v priestore. Literárny skvost dvojjediného ducha Iľfa a Petrova objavil pocit, ktorý bude sprevádzať celé 20. storočie a vynikne v 21. Už to nie je sympatický zlodej Arsène Lupin, ale Veľký manipulátor. Komunikuje s davom mobilom, nie je ani sympatický, je strapatý blond alebo s oranžovými vlasmi (na farbe nezáleží) a nikdy sa nezačervená.

Predstavoval som si, ako spolu Iľf a Petrov písali, preteky nápadov, feérie slovných spojení a dokonale precizované charaktery. Písali, ako iní hrajú karty, vyššia karta prebije nižšiu. Trop. Napríklad také krédo postavy šarmantného podvodníka a geniálneho improvizátora: Úloha pomáhať topiacim sa je v rukách topiacich sa. Čistý nezmysel, ale znie logicky, nie?

Roky sa zdalo, že pôvab ich kníh ocení len ten, kto zažil socializmus, päťdesiate roky (napriek skutočným tragédiám len odvar krutých sovietskych tridsiatych) alebo sedemdesiate. Je to ako artistná Werichova úvaha o tom, ako sa stredovek posúva k nám, aby sme si mohli aj my zažiť svoj stredovek. Zas raz skutočnosť na krídlach fantázie predbieha literatúru.

Iľf s Petrovom nechali na záver Ostapa Bendera zmiznúť (aby sa ako vo filme po úspechu mohlo dotočiť pokračovanie) v pravý čas do Rumunska. Ostap Bender žije, prežil bombardovanie naftových polí Ploješti aj pád Securitate (táto kapitola je literárnymi historikmi nepreskúmaná), reinkarnoval sa a prevtelil zo sveta literatúry do podsvetia, dokonca do toho najexkluzívnejšieho sveta politiky.

Nie je ani isté, či je to skutočný Ostap Bender; isté je, že DNA (ak sa potvrdí autenticita) vykazuje nápadnú zhodu. Pravdepodobné, ale zatiaľ súdne nedokázané obvinenia XY, doložené vulgárnymi, ale šarmantnými esemeskami, dokazujú existenciu reinkarnátu.

Iľf a Petrov predbehli dobu, ich postava ožila a hostiteľom je svet politiky. Svet strán, programov ľavých, pravých aj stredových, sa rozplynul. V informačnom šume sa zabudne na ešte pred mesiacom deklarované stanovisko a promptne sa vymení za aktuálne. Covid? Hlúposť, neexistuje. Ak sa predsa dokáže existencia pandémie s existujúcimi obeťami, rýchlejšie ako iní ponúkne nový Ostap spasiteľskú vakcínu. Kým žil metamorfný Ostap v knihe, bol neškodným originálom – dnes je hlavnou postavou v hlavných správach. Otázka je, ako ho rozpoznať a kto je – ak vôbec je – jeho opakom? Preto stále platí, že „úloha pomáhať topiacim sa je v rukách topiacich sa“.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Komentáre

Teraz najčítanejšie