Denník N

Päť dôvodov, prečo ísť do kina cez koronu. Slovenský film Služobníci za to stojí

Kiná stále premietajú a hrajú aj Služobníkov. Najlepší slovenský film nielen tohto roka.

V piatok pred Vianocami zverejníme výsledky ankety o najväčšiu kultúrnu udalosť roka. Niekomu sa takáto anketa po pandemickej sezóne, keď kultúra fungovala v obmedzenom režime, môže javiť nemiestne, až cynicky. Diali sa však veľké veci, medzi nimi tento film.

Vyzývať dnes ľudí, aby utekali do kina, neznie úplne zodpovedne. Lenže kiná stále hrajú, aj podľa zahraničných výskumov je kinosála hygienicky prostredím, v ktorom je mizivé riziko sa nakaziť.

Prečo vidieť slovenský film Služobníci práve tam a práve teraz?

1. Konečne

Novinár je väčšinou rád, keď vidí na festivale nejaký film v predstihu a môže o ňom referovať s náskokom. Lenže taký veľký náskok ako v tomto prípade, si neželal nikto.

Ivan Ostrochovský Služobníkov uviedol v slávnostnej premiére na jednom z troch najlepších filmových festivalov, na Berlinale. To bolo ešte vo februári, keď mala korona podobu správy zo vzdialenej Číny. Keď slovenský film osobne uviedol Carlo Chatrian, umelecký riaditeľ Berlinale, a pozýval ľudí na „špionážny triler, ktorý vás vtiahne do minulosti,“ mohli ste byť na to hrdý a tešiť sa, že zakrátko príde aj do našich kín.

V marci mali Služobníci otvárať Febiofest, ale práve vtedy sa začal prvý lockdown. Na jeseň, na ktorú odložili premiéru, prišla druhá vlna. Na žiaden slovenský film sa tak dlho nečakalo, využite preto šancu Služobníkov vidieť (hrajú ho aj multikiná v menších mestách).

Veľkým úspechom je mimochodom to, že príde do kín v desiatich ďalších európskych krajinách, vrátane Británie, Francúzska a Španielska.

2. O tajnej cirkvi

Ťažko sa dá preceňovať dôležitá úloha, ktorú zohral kresťanský disent za komunizmu. Napriek tomu doteraz nevznikol film, ktorý by hovoril o podzemnej cirkvi na Slovensku.

O čom príbeh Služobníkov hovorí? Píše sa rok 1980,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

Kultúra

Teraz najčítanejšie