Denník N

George Soros: Čím zaplatíme za to, ako Merkelová ľahko skočila na maďarské a poľské vydieranie

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Autor je predseda predstavenstva Soros Fund Management a nadačnej siete Open Society Foundations

Európska únia čelí existenčnej hrozbe a jej lídri napriek tomu reagujú kompromisom, ktorý, zdá sa, odráža presvedčenie, že kríza pominie len preto, lebo si to želáme. 

Kleptokratický režim premiéra Orbána v Maďarsku a v nemalej miere aj neliberálna vláda Práva a spravodlivosti (PiS) v Poľsku drzo spochybňujú hodnoty, na ktorých je Únia postavená. To, že s ich provokáciou zachádzame ako s legitímnym politickým postojom, ktorý si zaslúži uznanie a kompromisné riešenie, iba podstatne zvyšuje riziká, ktorým Európska únia čelí.

Bluf, ktorý musel prísť

Vnímam to a rozumiem aj tomu obrovskému tlaku, pod ktorým pracuje kancelárka Angela Merkelová. Nemecko vedie už 15 rokov a v septembri budúceho roka odíde do dôchodku. Zatiaľ čo je francúzsky prezident Emmanuel Macron zaneprázdnený sekularizmom a vážnymi bezpečnostnými hrozbami, Merkelová, zdá sa, ostala jediným človekom, ktorý v Európskej únii rozhoduje o podstatných veciach.

Rozumiem aj tomu, prečo nemecká kancelárka nechce, aby iná krajina – v tomto prípade Maďarsko – oznámila svoj zámer opustiť Európsku úniu počas jej vlády. O to sa údajne chcel pred pár dňami pokúsiť Orbán, keďže si nemôže dovoliť, aby odhalili rozsah korupcie jeho režimu. Práve to by spôsobila požiadavka právneho štátu, na ktorej Únia trvá a podmieňuje ňou rozdávanie európskych peňazí.

Orbán počas desaťročia pri moci ukradol a spreneveril obrovské sumy vrátane finančných príspevkov Európskej únie, ktoré mali ísť v prospech maďarských občanov. Nemôže si dovoliť praktické obmedzenie svojej osobnej a politickej korupcie, pretože tieto nezákonné zisky udržiavajú jeho režim v chode a jeho kumpánov pod kontrolou.

Vyhrážanie sa torpédovaním európskych financií a vetovaním rozpočtu Únie bol zo strany Orbána zúfalý hazard. Bol to však bluf, ktorý musel vyskúšať. Nanešťastie sa zdá, že Merkelová sa maďarskému a poľskému vydieraniu podvolila.

Zásadný zvrat v prospech Orbána

Vo chvíli, keď píšem tento komentár, sa zdá byť jasné, že Merkelová sa dohodla na kompromise s Orbánom a poľským de facto lídrom, vicepremiérom Jarosławom Kaczyńskim. Dohoda, ktorú Nemecko uzavrelo s dvomi nepoctivými štátmi EÚ, však predstavuje ten najhorší zo všetkých možných svetov.

Uniknutý text mal tri závažné nedostatky.

Po prvé, vyhlásenie zásadným spôsobom mení a dopĺňa text nariadenia, na ktorom sa inštitúcie Európskej únie dohodli 5. novembra, a tým výrazne oslabuje požiadavku právneho štátu. Európska komisia ani Európsky parlament, nehovoriac o vládach jednotlivých štátov, ktoré si dali v Európskej rade záležať na celistvosti nariadenia, by sa nemali nechať týmto spôsobom obísť.

Po druhé, niektoré ustanovenia dohody slúžia na oddialenie implementácie zásad právneho štátu o dva roky. To je pre Orbána zásadný zvrat, keďže všetky potrebné kroky môže odložiť až po maďarských parlamentných voľbách, ktoré sú plánované v roku 2022.

Tento odklad poskytne Fideszu dostatok času na zmenu maďarských zákonov, vrátane tých ústavných. Orbán by tak mohol pokračovať v zmene definície toho, čo v Maďarsku predstavujú „verejné prostriedky“, a to spôsobom, ktorý mu umožňuje presmerovať nedobytnú korisť z verejných orgánov do súkromných „nadácií“ ovládaných jeho kumpánmi. Hlavnými obeťami dohody, ktorú Merkelová s Orbánom uzavrela, budú obyvatelia Maďarska.

Strata ťažko nadobudnutej dôvery

A napokon, je to prípad, keď Európska rada koná nad rámec svojich právomocí a obmedzuje možnosti Európskej komisie interpretovať a konať podľa dohodnutých právnych predpisov EÚ. Ide o nebezpečný precedens, pretože znižuje právnu nezávislosť Komisie a veľmi pravdepodobne porušuje Zmluvu o Európskej únii, prinajmenšom jej ducha.

Táto dohoda je zlá a je v rozpore s výslovnými želaniami Európskeho parlamentu. Ale keďže 750-miliardový ozdravný fond obnovy je urgentná záležitosť, je dosť pravdepodobné, že Európsky parlament dohodu v tejto podobe schváli.

Jediné, čo môžem urobiť, je vyjadriť rozhorčenie, aké pociťujú ľudia, ktorí veria v Európsku úniu ako ochrancu európskych a univerzálnych hodnôt. Rád by som tiež varoval, že tento kompromis môže vážne narušiť ťažko získanú dôveru, ktorú inštitúcie EÚ získali vytvorením fondu obnovy.

Project Syndicate, 2020

[Objednajte si knihu Petra Morvaya Stredoeurópan – výber reportáží a publicistických textov o strednej Európe]

Angela Merkelová

Kaczynského Poľsko

Plán obnovy EÚ

Viktor Orbán

Komentáre

Teraz najčítanejšie