Denník N

Ak sa chcete zlepšiť, behajte pomaly na rovine, hovorí piata z olympiády Hrivnák-Klocová

Lucia Hrivnák-Klocová. Foto N – Peter Kováč
Lucia Hrivnák-Klocová. Foto N – Peter Kováč

Po ukončení profesionálnej kariéry Lucia Hrivnák-Klocová porodila svoje druhé dieťa. Keď jedno zanesie do školy a druhé do škôlky, ide si zabehať či zacvičiť a venuje sa aj výchove desiatok mladých bežcov v Martine.

„Vidia vo mne vzor. Chodí ich toľko, že som dokonca už pätnásť detí musela odmietnuť,“ hovorí v podcaste Vykroč.

V rozhovore hovorí aj:

  • prečo je dôležité počúvať svoje telo;
  • prečo jej nepomáhali vysokohorské sústredenia;
  • ako sa dá zvýšiť aeróbny výkon;
  • prečo posilňovať aj vrchnú časť tela;
  • ako sa zotaviť po záťaži.

Na váš vycibrený bežecký štýl sa dívalo oveľa krajšie ako na ubolené grimasy Emila Zátopka. Aké sú podľa vás zásady správneho držania tela pri behu a ako by mal behať každý rekreačný bežec?

Ja som na správny bežecký štýl mala trénera Pavla Slouku a fyzioterapeuta Miroslava Vaváka. Tí môj štýl behu študovali, natáčali na video a analyzovali. Mala som tú výhodu, že základné črty dobrého bežeckého štýlu som mala prirodzene v sebe. Neraz sa stalo, že som ledva dobehla do cieľa, no oni tvrdili, že sa na to dívalo dobre a vôbec som v závere nestuhla. Ja som to síce na kamere videla inak a posledných 70 metrov sa mi zdalo, že bežím v jednom kŕči a ani nehýbem rukami, no podľa nich to bol stále pekný bežecký štýl.

Každopádne, ak sa niekto chce naučiť správne behať, odporúčam čo najviac odpružené tenisky, aby človek behal cez špicu a nie cez pätu, došľapovať na celé chodidlo, ale skutočne cez špicu a aby bol dopad iba taký, že sa bežec vlastne iba odrazí zo zeme. A určite zapájať pri behu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Radíme športovcom

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie