Denník N

Slovensko stresuje príchod stoviek utečencov, pozrite sa, kde sú ich milióny

Najviac utečencov je v Turecku. FOTO - TASR/AP
Najviac utečencov je v Turecku. FOTO – TASR/AP

V štyriapolmiliónovom Libanone žije milión utečencov, v Turecku ich tento rok môže byť takmer dva milióny. Z Európy čaká najväčší nápor Nemecko.

Svet zažíva najväčšiu utečeneckú krízu od druhej svetovej vojny. Podľa správy Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) z júna bolo minulý rok na úteku pred perzekúciami, vojnou, konfliktmi či porušeniami ľudských práv na celej planéte 59,5 milióna ľudí. Ak by títo ľudia vytvorili štát, bol by 24. najväčším na svete, na úrovni Talianska či Veľkej Británie.

Rok predtým to bolo 51,2 milióna ľudí. Už vlani išlo o najvyšší počet od druhej svetovej vojny. „Nárast predstavuje najväčší skok zaznamenaný za jeden rok. Navyše, správa hovorí, že situácia sa ešte zhorší,“ napísal UNHCR v júni. V globále to znamená, že jeden človek zo 122 ľudí na planéte je utečenec.

Pohostinný Libanon

Väčšina z nich sú ľudia, ktorí utiekli zo svojich domovov, no zostali na území domovského štátu. Takzvaní vnútorne vysídlení ľudia tvorili vlani 38,2 milióna. Utečencov v cudzej krajine je 19,5 milióna.

Hoci Európa zaznamenala výrazný nárast utečencov, ktorí sem prišli či požiadali o azyl (o 51 percent viac ako rok predtým), v úplných číslach žije oveľa viac utečencov v iných krajinách. Vedie Turecko, kde žilo až 1,7 milióna utečencov a žiadateľov o azyl. UNHCR očakáva, že koncom roka to môže byť už 1,9 milióna.

Veľká väčšina z nich sú utečenci zo Sýrie. Tí zamestnávajú aj menšie susedské krajiny ako Libanon a Jordánsko.
Libanon je blízkovýchodná krajina, ktorá je počtom obyvateľov ešte menšia ako Slovensko. V utečeneckých táboroch tu žije 1,1 milióna obyvateľov. To je zhruba štvrtina celkovej populácie Libanonu. UNHCR píše o „výnimočnej pohostinnosti“ Libanonu, ktorá však tento rok dostane zabrať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie