Denník N

Nový liek môže zastaviť šírenie nákazy, u fretiek zabral ihneď. Päť rýchlych správ o koronavíruse

Ilustračné foto - Unsplash/Pharma Hemp Complex
Ilustračné foto – Unsplash/Pharma Hemp Complex

Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied

Každý deň pribúdajú stovky nových vedeckých článkov na tému koronavírusu SARS-CoV-2 a s ním súvisiacej choroby covid-19.

Absolútna väčšina z nich však neprejde kontrolou kvality – takzvaným procesom peer-review. Znamená to, že články neboli posúdené nezávislými odborníkmi, ale iba editormi časopisov. Môže sa preto stať, že nie všetky informácie, ktoré sú denne publikované, sú skutočne spoľahlivé.

V tej záplave noviniek sa však dajú nájsť aj také, ktoré vykazujú vyššiu mieru spoľahlivosti, lebo pochádzajú z renomovaných vedeckých inštitúcií a boli publikované v kvalitných vedeckých časopisoch.

Tu je prehľad piatich správ z tohto týždňa, ktoré považujeme za dôležité a zároveň spoľahlivé:

1. Šanca zastaviť komunitné šírenie

Na začiatok jedna dobrá správa z Atlanty. Vedci z Inštitútu pre biomedicínske vedy na štátnej univerzite v Georgii identifikovali antivírusový liek Molnupiravir, ktorý do 24 hodín celkom potláča prenos vírusu SARS-CoV-2.

Tento svoj objav opísali v decembrovom čísle časopisu Nature Microbiology.

Vedci pôvodne skúmali tento liek v súvislosti s chrípkou, čoskoro však zistili, že rýchlo blokuje aj prenos SARS-CoV-2. Práve táto jeho vlastnosť by mohla napomôcť prerušiť rýchle komunitné šírenie vírusu, kým nebude

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Veda, Zdravie

    Teraz najčítanejšie