Denník N

Kiskova cesta za zdravím s otáznikom

Bohatá krajina, ktorej prezident odcestuje na operáciu bedrového kĺbu do zahraničia, nefunguje dobre.

Andrej Kiska si môže slobodne vyberať, kde ho budú liečiť. Ak si myslí, že práve Plzeň je tým ideálnym miestom na operáciu, ktorú inak robia aj na Slovensku (hoci možno nie tak sofistikovane), nemáme právo vyčítať mu to. Ak sa o ňom bavíme ako o súkromnej osobe a ak by si zákrok hradil výlučne zo svojho.

Komplikovanejšie to začína byť, keď ho vnímame ako prezidenta republiky. Vtedy sa môžu objaviť viac či menej legitímne úvahy, či to vo vzťahu k občanom nie je politicky necitlivé gesto. Dá sa tiež pýtať, či lekári posielajú s rovnakou diagnózou do zahraničia aj pacientov, ktorí práve nesedia v prezidentskom paláci.

Jedným rozmerom Kiskovej cesty za zdravím teda môže byť rovnosť prístupu k celebritným pacientom a tým ostatným. Keby sa to potvrdilo, bol by to veľký problém, aj keď chápeme, že prezident si dobrý servis zaslúži. Je lepšie, ak v práci chýba tri dni namiesto troch týždňov.

No je tu niečo vážnejšie. Slovenský prezident nepodstúpil zložitý život zachraňujúci zákrok. Nie, on len absolvoval v podstate triviálnu operáciu. Podľa toho, čo vieme (tušíme), v Plzni majú naozaj metódu, ktorá sa u nás bežne nepoužíva. Vďaka tomu ľudí s rovnakou diagnózou liečia omnoho efektívnejšie a s menším rizikom komplikácií.

Z porovnaní OECD pritom vyplýva, že Slovensko na zdravotníctvo vynakladá väčšiu časť celkového hrubého domáceho produktu než práve Česko. Aj keď počítame s tým, že veľkosť HDP na hlavu je u nás o čosi menšia, zostáva dôvodné podozrenie, že s použitými peniazmi hospodárime omnoho horšie.

Záver je jednoduchý. Členská krajina Európskej únie patriaca medzi najbohatšie na svete, ktorej prezident odcestuje do zahraničia, aby mu tam zoperovali obyčajný bedrový kĺb, nefunguje tak, ako by mala. Bez ohľadu na to, či je za jeho cestou subjektívna nedôvera k tunajšej starostlivosti, alebo objektívna neschopnosť poskytnúť ju v rovnakej kvalite.

Komentáre

Teraz najčítanejšie