Denník N

Kotleba poznal človeka, ktorý zomrel na covid. Je odporné, ak chorobu zľahčuje z kalkulu, hovorí Benčík

Ján Benčík kandidoval ako nestraník za stranu Za ľudí, prekrúžkoval sa zo 150. miesta. Foto N - Tomáš Benedikovič
Ján Benčík kandidoval ako nestraník za stranu Za ľudí, prekrúžkoval sa zo 150. miesta. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ján Benčík už niekoľko rokov patrí k terčom ĽSNS a jej priaznivcov, ktorí ťažko znášali, že v blogoch približoval ich správanie na sociálnych sieťach.

Ján Benčík bloguje o kotlebovcoch niekoľko rokov. Monitorovaním ich verejných facebookových príspevkov ukázal, ako sa prejavovali v online priestore, keď si mysleli, že komunikujú len so svojím publikom. Od marca s nimi sedí aj v parlamente a prichádza s kotlebovcami aj do osobného kontaktu.

V čom je rozdiel?

Benčík si viac všíma, že ani poslanci Kotlebovej strany nie sú všetci rovnakí. S niektorými sa zdraví a na výbore s nimi vecne komunikuje. Za vyložene arogantných považuje Milana Mazureka a Miroslava Suju. „Najhorší je Suja, ten bežne na mňa vykrikuje na celú rokovaciu sálu,“ hovorí Benčík.

Mnoho ľudí má dilemu, či sa na Vianoce stretnúť s príbuznými. Ako ste na tom vy?

Keďže mám nad 65 rokov, som v rizikovej skupine. Z nákazy má obavy každý rozumný človek. Moje obavy sa však netýkajú primárne mňa, ale toho, aby som nenakazil manželku, prípadne jej mamu, o ktorú sa staráme a má 90 rokov. Z nášho kruhu sa v rizikovom prostredí pohybujem hlavne ja, keďže sa do Bratislavy pravidelne presúvam verejnou dopravou. Z tohto pramenia moje obavy.

Keď sa vás deti spýtajú, či vás majú prísť navštíviť počas Vianoc, čo im poviete? 

Keď budeme doma, zrejme nás príde navštíviť starší syn s deťmi. Myslím si, že absolvujeme aspoň krátke stretnutie v rúškach. Už sme jedno takéto stretnutie mali. Syn robí v informačnom centre, kde momentálne majú len minimum kontaktov, jeho partnerka je učiteľka, ktorá učí dištančne a ich deti sa tiež učia na diaľku. Takže aj v tomto prípade sa v rizikovom prostredí pohybujem najčastejšie ja.

Obávate sa, že sa môžete nakaziť v parlamente, kde časť poslancov nosí rúško pod bradou? 

V parlamente už všetci rúška nosia, je tam dezinfekcia, dodržiavajú sa opatrenia. Áno, niektorí poslanci to brali na ľahkú váhu. Vlastne to nie je správny výraz – niektorí poslanci to zámerne ignorovali. Našťastie, v rokovacej sále nesedím blízko nich a na rokovaniach výboru sú obvykle zachované odstupy. Na plenárnych schôdzach sa opakovane stalo, že keď niektorí poslanci nemali rúško, iní sa ozvali a hlasno ich žiadali, aby si rúška nasadili. Nemám teda obavy chodiť do parlamentu. V poslednom čase sa to už nestáva. Niektorí kotlebovci sa síce zavše pohybujú s nosom von, ale bez rúška už nesedia ani v sále.

Kotlebovcov ste niekoľko rokov monitorovali podľa ich verejných príspevkov na Facebooku. Teraz ich môžete sledovať aj naživo. Je to iné? 

Je to iné v tom, že si viac všímam rozdiely, ktoré medzi nimi sú. Viacerí poslanci ĽSNS sa pri vzájomnom spoločenskom styku správajú kultivovanejšie, povedal by som, že akceptovateľne.

Napríklad ktorí?

Častejšie prichádzam do kontaktu s Ondrejom Ďuricom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

   Kotlebovci - ĽSNS

   Marian Kotleba

   Rozhovory

   Slovensko

   Teraz najčítanejšie