Denník N

Keď ľudia podvádzajú partnerov – ale len tak trochu, je to šikmá plocha, hovoria psychológovia

Ilustračné foto - Flickr.com/Chilanga Cement
Ilustračné foto – Flickr.com/Chilanga Cement

Niektorí pároví terapeuti používajú pojem mikropodvádzanie na opis konania, ktoré ohrozuje hranicu medzi vernosťou a neverou.

Stáva sa, že ľudia svojho partnera či partnerku nachytajú, ako si prezerá profily na zoznamovacích aplikáciách. Alebo ako flirtuje s cudzími ľuďmi. Môže sa stať aj to, že kolegyňa z partnerovej práce vie o ich súkromnom živote až nevkusne veľa a že sa s ňou partner radí aj o veciach, ktoré sa týkajú len ich dvoch.

V takýchto prípadoch sa tí, čo to zažijú, ešte asi štítia použiť slovo podvádzanie či nevera, ale pochybnosti už boli zasiate. Možno si v duchu povedia, že si budú dávať väčší pozor, možno to nechajú tak, lebo majú pocit, že hranice ešte neboli prekročené, hoci už veľa nechýbalo.

Niektorí pároví terapeuti takýmto incidentom hovoria mikropodvádzanie. „Je to také konanie, ktoré si opakovane zahráva s hranicou medzi vernosťou a neverou. Jeho presná definícia je takmer nemožná, pretože tá spomínaná hranica je veľmi rôzna pre rôznych ľudí, rôzne miesta a rôzne vzťahy,“ vysvetlila v magazíne Time párová terapeutka Lindsey Hoskinsová.

Podľa nej sa aj na príklad prezerania si profilov na zoznamovacej aplikácii dá nazerať rôzne: pre niektoré páry je to taľafatka, pre iné je to mikropodvádzanie a sú aj takí, ktorí v tom rovno vidia emocionálnu neveru.

Len nové slovo?

Sú aj terapeuti, ktorí si myslia, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vzťahy

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie