Denník N

Za jediný deň môžeme odhaliť, že hrozivo vyzerajúce miesto je v skutočnosti bez rizika, vysvetľujú experti

Lucia Roussier, koordinátorka Intervenčného tímu ministerstva zdravotníctva, a Andrej Belák zo Zdravých regiónov. Foto N – Daniel Vražda
Lucia Roussier, koordinátorka Intervenčného tímu ministerstva zdravotníctva, a Andrej Belák zo Zdravých regiónov. Foto N – Daniel Vražda

Pre plošné testovanie sa načas takmer zastavilo PCR testovanie osád a ukázalo sa, že aj pri covide sú ich obyvatelia na okraji. Na niektorých miestach sú už komunity výrazne premorené.

Lucia Roussier pomáhala s projektom očkovania ľudí bez domova, Andrej Belák roky pracuje na tom, aby aj ľudia v osadách mohli žiť zdravšie. Teraz sa zišli pri koronakríze a pri testovaní detí a ich rodičov na východe Slovenska v pilotnom skúšaní aj testovaní kloktaním. Lucia Roussier za intervenčný tím ministerstva zdravotníctva, Andrej Belák za Zdravé regióny.

V rozhovore hovoria aj o tom:

  • ako vyzeralo pilotné testovanie kloktaním v škole na východe;
  • že je dôležité rozumieť číslam o pozitívnych: či je to osem členov dvoch rodín v karanténe alebo osem jedincov, ktorí vírus šíria ďalej;
  • ako sa ukázalo, že antigénové testy nezachytili pozitívnych;
  • prečo napokon neskončili v nemocniciach tisíce obyvateľov osád a get, ako hovorili hrozivé scenáre;
  • a ako pripraviť očkovanie vo vylúčených komunitách.

 

Sedíme tu v základnej škole na východe, kde pilotujete testovanie novým typom testu u ľudí na prvý pohľad prevažne z rómskej komunity. Pôvodne sme sa mali stretnúť v inom regióne, čo sa stalo?

LR: Škola, ktorú spomínate, išla do karantény. V tejto lokalite bola vysoká intenzita šírenia už asi pred šiestimi týždňami a je predpoklad, že veľa ľudí už má protilátky, pretože prekonali covid-19 aj bez toho, aby o tom vedeli. Je to modelová situácia pre nastavenie testovania na školách v podobnom epidemiologickom kontexte. Nebudeme testovať každý týždeň všetky deti, keď je to komunita, v ktorej každé druhé dieťa covid-19 prekonalo a testované nemusí byť (v testovanej škole mala protilátky zhruba polovica učiteľov a tretina detí a rodičov – pozn. red.).

Čo to znamená pre deti a otváranie škôl?

LR: Znamená to menej zbytočného testovania, menej stigmatizácie a strachu.

Prečo menej?

AB: Lebo ak má človek protilátky, najbližších niekoľko mesiacov nemôže nakaziť seba ani nikoho iného. Nie je teda potrebné izolovať ho ani opätovne testovať najbližších 90 dní. Protilátky zisťujeme rýchlotestmi z krvi z prsta, ktoré sa pri známych plošných alebo masovejších testovaniach zatiaľ nepoužívali.

Nedávno ste robili pilotné testovanie protilátkovými testami v troch marginalizovaných rómskych komunitách. Kto ich inicioval? Zdravé regióny, intervenčný tím ministerstva alebo niekto iný?

AB: Z dát Zdravých regiónov z plošného testovania vyplynulo, že môžu byť osady, kde je značná časť ľudí pozitívna. Ukázali sme to analytikom a odbornému konzíliu ministerstva. Primárka Alena Koščálová následne navrhla pilotné overenie na troch rôznych miestach.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie