Denník N

Pomáha ľuďom bez domova: Na ulicu môže človeka dostať aj rozvod, domáce násilie či psychiatrická diagnóza

Petra Červená. Foto - archív P.Č.
Petra Červená. Foto – archív P.Č.

„Keby ste prišli do nášho denného centra, prekvapilo by vás, ako väčšina ľudí bez domova vyzerá. Niekedy ani netušíme, že niekto, kto vedľa nás sedí, je v situácii, že sa večer nemá kam ísť vyspať,“ hovorí programová riaditeľka OZ Vagus Petra Červená.

Občianske združenie Vagus pomáha ľuďom bez domova už takmer desať rokov. Prečo taký zvláštny názov – Vagus?

Názov Vagus sme zvolili zámerne, pochádza z latinčiny a v preklade znamená bludný alebo blúdivý. V medicíne je to tiež názov pre blúdivý nerv, teda nervus vagus, ktorý – povedané veľmi zjednodušene a metaforicky –, prepája mozog, telo a myseľ. Naša práca je totiž veľakrát o ľuďoch, ktorí zablúdili, ocitli sa v slepej uličke a potrebujú sociálnu, materiálnu aj emocionálnu podporu na to, aby sa z nej dostali.

Čo býva z vašej skúsenosti tá povestná „posledná kvapka“, keď sa v človeku niečo zlomí a on skončí na ulici a nevie, ako ďalej?

To sa, samozrejme, vo veľmi veľa prípadoch líši. Zvyčajne to býva tak, že si to človek do posledného momentu nepripúšťa, neuvedomuje si , že sa to naozaj môže stať, že k tomu môže dôjsť.

Najkritickejší moment nastane vtedy, keď mu vysťahujú z bytu nábytok. Ďalšia zlomová situácia býva, keď napríklad žena alebo muž ujdú z domu. Ak je situácia doma naozaj ťažká, jedného dňa môže dokvapnúť tá spomínaná posledná kvapka, ktorú nevydrží a rozhodne sa, že si zachráni aspoň holý život. Odchádza s pár vecami a za dverami bytu necháva úplne všetko.

Aký je to pocit – prísť o bývanie, o domov?

Predstavte si, že stojíte na ulici, so všetkými svojimi vecami. Bez riešenia, bez toho, aby za vami predtým prišiel nejaký sociálny pracovník a celú situáciu vám pomohol riešiť vopred. Neviete, čo máte urobiť. Všetky veci, ktoré ste si za roky života nazhromaždili,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Podcast Denníka N

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie