Denník N

Americkí vojaci odzbrojili atentátnika vo vlaku z Amsterdamu, ocenili ich prezidenti aj spolucestujúci

Foto – AP
Foto – AP

Aktualizované 22:50 – Cestujúci sa vrhli na atentátnika, ktorý v rýchlovlaku strieľal z kalašnikova. Cestujúci kritizujú železničnú spoločnosť.

Boli na dovolenke v Európe a presúvali sa rýchlovlakom z Amsterdamu do Paríža. Američania Alek Skarlatos (22), člen oregonskej národnej gardy, ktorý sa pred mesiacom vrátil z Afganistanu, a vojenský letec Spencer Stone.

Spolu s ďalším priateľom Anthonym Sadlerom a britským spolucestujúcim, konzultantom IT Chrisom Normanom, sa im podarilo zastaviť útočníka, ktorý strieľal vo vlaku z kalašnikova a stihol zraniť dvoch ľudí. Ďalším zraneným je francúzsky herec Jean-Hugues Anglade, ktorý sa ľahko zranil pri rozbíjaní skla na alarme.

Maročan Ajúb el-Kazzani (26) mal pri sebe okrem zbrane aj deväť zásobníkov a niekoľko nožov, na streľbu sa pripravoval na záchode. Podľa španielskeho denníka El País sa vrátil zo Sýrie a je prívržencom Islamského štátu. Sledovali ho nielen francúzske, ale aj španielske a belgické tajné služby.

Špekuluje sa, že by mohlo ísť o pomstu za zabitie dvojky Islamského štátu Fadhila Ahmada al-Hayaliho, známeho aj ako Hadží Mutazz.

Muž však počas predbežného výsluchu po zadržaní vo francúzskom meste Arras odmietol, že by bol terorista. Podľa neho plánoval lúpež a vydieranie cestujúcich.

Zviazali ho a zbili

Terorista vyšiel zo záchoda a začal strieľať. Američania sa naňho vrhli.

„Traja sme ho zmlátili, Spencera však niekoľkokrát porezal nožom, Alek mu zobral kalašnikov. Spolu s ďalším cestujúcim Chrisom sme ho zviazali,“ povedal Sandler pre CNN. „Muž, ktorého sme odzbrojili, mal porezané hrdlo, Spencer mu na ranu začal tlačiť, aby nevykrvácal.“

Stone sám je zranený, ale podľa Pentagonu nie je v ohrození života. Má rany na hlave a krku.

Atentátnika zviazali tričkami; na videu, ktoré nakrútil jeden z cestujúcich, leží dobitý na zemi, stoná od bolesti a chrčí. Podľa svedkov však počas útoku, ani počas toho, ako ho cestujúci pacifikovali, nepovedal ani slovo, píše Daily Mail.

„Pomyslel som si, že aj tak zomriem, a tak som si povedal, že skúsim ešte aspoň niečo urobiť…“ vyhlásil Brit Chris Norman, ktorý priznal, že jeho prvou reakciou bolo skryť sa. Potom si však všimol, že traja spolucestujúci – mladí Američania na dovolenke v Európe – sa už pustili do bitky s útočníkom.

„Došlo mi, že to je naša šanca, a šiel som im dozadu (do zadnej časti vagóna) pomôcť,“ vysvetlil novinárom pred budovou komisariátu v Arrase, kde v kauze vypovedal.

 

https://www.youtube.com/watch?v=f43gNN5H_jw

Ocenili ich prezidenti aj spolucestujúci, kritizujú Thalys

Americkým vojakom „za odvahu a rýchle myslenie“ poďakoval aj prezident Barack Obama. „Ich hrdinský čin zrejme zabránil oveľa horšej tragédii,“ píše sa vo vyhlásení.

Francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve povedal, že Američania, ktorí proti ozbrojencovi zakročili, „za veľmi ťažkých okolností preukázali veľkú odvahu a statočnosť“. Ocenil taktiež ich rozvahu, „bez ktorej by sme čelili hroznej dráme“.

Mesto Arras štvorici mužov udelilo medailu za odvahu, prevzali si ju však len traja. Stone je naďalej v nemocnici.

Spoločnosť Thalys, ktorá prevádzkuje rýchlovlak, však kritizujú cestujúci pre nečinnosť.

Najhlasnejšie sa ozval práve herec Anglade. Kritizoval sprievodcov, že neurobili nič pre záchranu cestujúcich, ale naopak – skryli sa v služobnom kupé na začiatku súpravy.

Spoločnosť to odmieta a riaditeľka Agnes Ogierová dnes upozornila, že bezpečnosť vo vlakoch nie je v kompetencii dopravnej spoločnosti. Vlakový personál podľa nej kritickú situáciu aj vývoj udalostí po nej zvládol dobre.

K útoku došlo včera večer, keď vlak Thalys prechádzal Belgickom.

Mladá žena, ktorá sa viezla v susednom vozni, povedala pre i-Télé, že počas incidentu nič zvláštne nepočula. „Nenazvala by som to paľbou, lebo dokonca ani v susednom vozni sme nepočuli žiadne výstrely,“ povedala žena, ktorá sa predstavila iba krstným menom Margaux. Dodala, že cestujúci boli „relatívne pokojní“ a neprejavovali známky znepokojenia, až kým do vlaku nevstúpili policajti.

Foto

Denník N sa snaží o kvalitnú žurnalistiku bez vlastníckych tlakov. Podporiť nás môžete kúpou predplatného. Ďakujeme.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie