Denník N

Stačí na úspech vo voľbách nenávisť? Môžete odpustiť synovi, ktorý zabil otca? A otcovi, ktorý ho týral? (najlepšie rozhovory)

Výber šéfredaktora: najlepšie rozhovory roku 2020.

1.

Foto N – Vladimír Šimíček

Viera Kalmárová bola päť rokov hlavnou školskou inšpektorkou. Uprostred korony skončila a Denisa Gdovinová sa s ňou rozprávala, ako zavreté školy ovplyvnia naše deti. Mnohé nemajú už takmer rok prístup k vzdelaniu, iste im to bude chýbať, všetky deti však strácajú základné spoločenské návyky a to sa podľa nej prejaví na tom, akí z nich budú ľudia.

„Chýba každodenný priestor na to, aby si dohodli pravidlá a podľa nich sa aj fungovalo. Chýba kontakt s ľuďmi, ktorí sú iní ako vy, a predsa ich akceptujete. Toto sú podľa mňa oblasti, v ktorých môžu byť straty najväčšie.“


2.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Toto je príbeh ako zo severskej detektívky. Výnimočný rozhovor. Sedemnásťročný David Bako brutálne zabil svojho otca, ktorý jeho aj mamu roky bil a týral. Veronika Prušová a Ria Gehrerová sa s ním rozprávali o všetkom, na čo myslel a čím prešiel. Je neuveriteľné, ako racionálne odpovedá. Je dôležité, že hovorí aj o vine, ktorú cíti. Prezidentka Zuzana Čaputová mu udelila milosť.

„Keď žijete s tyranom, ten vás vlastne prevychováva. Nič pri ňom nemôžete robiť, ani mať vlastný názor. Mama stále žila v určitej pretvárke, preto ju nepoznám. Ale ani ona mňa.“


3.

Foto N – Vladimír Šimíček

Bola členkou senátu, ktorý odsúdil Mariana Kočnera a Pavla Ruska za zmenky televízie Markíza, a rozhodovala aj v prípade vraždy Jána Kuciaka. Pamela Záleská je sudkyňa Špecializovaného trestného súdu. V roku, keď obvinili desiatky sudcov z korupcie a manipulovania rozsudkov, sa s ňou rozprávala Monika Tódová. Ten rozhovor je dôležitý, lebo ukazuje, že aj medzi sudcami sú odvážni a slušní ľudia. Po búrkach a víchriciach by to už ani nemuselo byť samozrejmé.

„V dôsledku toho, čo sa teraz deje, si nie som istá, že nečestných sudcov je len zlomok. O spokojnosti budeme môcť hovoriť len vtedy, ak výsledok bude nula, teda žiadny krivý sudca.“


4.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Shooty už roky denne kreslí karikatúry, ktoré sú vtipné, niekedy kruté, inokedy až desivé. Veľmi často sú však presné a pomenúvajú politickú situáciu výstižnejšie ako dlhé politologické analýzy. Mária Benedikovičová sa s ním rozprávala a je jasné, že mu to ide aj so slovami.

„Najväčšou hodnotou súčasnej politiky sa stala nenávisť. Nenávisť voči čomukoľvek. Keď máš dostatočne nenávistnú agendu, tak vyhrávaš voľby. A je to jedno, či je to nenávisť voči niekomu, kto je zlodej alebo kto je homosexuál, či voči vede a kultúre. A to je zlé.“


5.

Foto N – Monika Kompaníková

Keď ho dočítate, musíte ju obdivovať a prehodnotiť všetky problémy, ktoré riešite. Je to príbeh o nádeji a túžbe vyhrabať sa z pivnice až k prezidentke. Alexandra Giňová to dokázala a dnes je vzorom. Pomáha rómskym mamám a ich deťom. Rozprávala sa s ňou Monika Kompaníková.

„Ani jedna mamička mi nepovedala, že mi verí, že ony to naozaj dokážu. Každá hovorila: ‚Čo si, šak to moja toto nevie, šak to dilini.’ Rómske mamičky nevedia pochváliť. Biele mamičky chvália, rómske nie.“


6.

Takto si Mikuláš Vareha vo väzení po nociach svietil – v ústach držal zapaľovač so svetielkom. Foto N – Andrej Bán

Mikuláš Vareha je kráľ Zemplína. Teda aspoň on sa tak vidí. Roky sa správal ako lokálny pán so záľubou v exotických atrakciách. Roky však robil aj podvody, za ktoré ho nakoniec zavreli. Keď ho pustili z väzenia, Andrej Bán za ním na Zemplín vycestoval.

„V Malej Bare areál vybudujem nanovo. Predstavte si, že je august 2025, vonku 35 stupňov a v jazierku sa kúpe tridsaťdva Varehových slonov. Zlý nápad?“


7.

Foto – Mária Gašparová

Martina Balogová sa rozviedla a teraz žije s partnerkou. S Vitou Bella hovorila o svojom rozvode, o tom, ako to s manželom zvládli, o deťoch a o láske. V tom rozhovore je však ukryté aj množstvo dôležitých postrehov o výchove, ktoré získala vďaka životu v Dánsku.

„Z vlastnej výchovy je pre mňa normálne počuť a povedať niečo ako ‚nebuď smutný’. Rany na kolenách u nás dospelí vždy komentovali ako ‚no veď už neplač, to nič nie je’. V Dánsku som však videla iné správanie – skutočné akceptovanie emócií. Učiteľky v škôlke plačúce dieťa vždy zobrali na kolená a utešovali. Deti sa tiež učili utešovať kamarátov, vždy sa okolo plačúceho dieťaťa zohnal kŕdeľ detí, ktoré utešovali alebo sa prizerali.“


8.

Foto – Robo Homola

Lívia Ilavská je mladá žena. Pred časom jej lekári povedali, že má rakovinu. Prišla o prsník a po chemoterapii aj o vlasy. Veronike Folentovej veľmi otvorene hovorila, ako sa s tým vyrovnáva. Silná žena, ktorá môže pomôcť ďalším.

„Keď niekomu poviete, že máte rakovinu, môžu vás odpísať, lebo je to smrteľná choroba. Kto z nás sa rád baví o smrti? V dnešnom svete chcú ľudia dokonalosť; nedokonalosť a smútok sa proste nenosia. Žiaľ, na skutočný život nemôžete použiť filter z Instagramu, aby vyzeral krajšie.“


9.

Foto N – Vladimír Šimíček

Ozo je kamarát. Napriek tomu som vybral rozhovor s ním. V tomto koronovom čase som vďačný za smiech a verím, že pri rozhovore, ktorý viedol Karol Sudor, sa zasmejete.

„Volal som aj do Bieleho domu. Zastupoval som chlapov z Hrochote, ktorí si chcú s prezidentom USA vyjasniť inváziu do Iraku. Vravel som, že s ňou zásadne nesúhlasíme a že ak sa naštveme, nabehneme do Washingtonu a potom uvidia. V podstate sme boli mierová misia z Hrochote.“


10.

Foto N – Peter Kováč

Na jar to bol kvások, teraz, v druhej vlne korony, to podľa sociálnych sietí vyzerá na otužovanie. Podľa lekárky Kataríny Bergendiovej to je zmysluplná aktivita, ktorá naozaj zvyšuje imunitu. V rozhovore s Petrom Kováčom však upozorňuje aj na riziká.

„Otužovanie spôsobuje zmeny činností telových systémov – telo začne byť menej vnímavé na rýchle zmeny teploty – teplotný šok sa pre otužovaného človeka stáva stále viac a viac znesiteľný. Stály efekt odolnosti voči šoku nastáva až po 2 – 3 rokoch pravidelného otužovania.“

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Rok 2020

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie