Denník N

Ako futbal na Vianoce 1914 (ne)zastavil vojnu

Ilustračné foto - wikimedia.org
Ilustračné foto – wikimedia.org

Ide o jeden z najslávnejších momentov 1. svetovej vojny. Na Štedrý deň desaťtisíce vojakov na severe Francúzska či na území Švajčiarska vyšli zo zákopov a v takzvanom „No Man’s Land“. Išlo o „územie nikoho“ medzi nepriateľskými líniami.

Stretli sa so svojimi súpermi. A zahrali si futbal. Moment, keď sa na deň na západnom fronte prestalo bojovať, historici nazývajú „Christmas Truce“ (Vianočné prímerie).

Dnes sa „Christmas Truce“ interpretuje ako moment, keď sa vojaci vzopreli svojim veliteľom a ukázali, že v skutočnosti bojovať nechcú. Slávny okamih z roku 1914 sa dostal do reklám a učebníc dejepisu, ale historici sa na jeho okolnostiach nezhodli.

Nevie sa ani to, ako sa „Christmas Truce“ začalo. Niektoré legendy hovoria o tom, že britskí vojaci videli na nemeckej strane vianočné stromčeky so sviečkami. Podľa iných Briti mávali čiapkami a cigaretami. Nemci vraj s oslavou Vianoc začali skôr, keďže sa orientovali vlastnými hodinkami.

„Pochybovači hovoria, že vojnu zastavili Vianoce. Ostatní vravia, že to spravil šport. Pravdou však je, že boje nezastavil ani jeden z týchto dôvodov. Zastavilo ich ľudstvo, aj keď iba na deň,“ píše Jon Townsend v článku pre These Football Times.

Podľa ďalšej verzie vojaci spievali koledy a obe strany poznali „Tichú noc“. Podľa New Republic však so „Stille Nacht“ začali Nemci, zatiaľ čo Briti odpovedali skladbami ako „Good King Wenceslas“ a „The First Noel“.

„Vtedy som prvý raz počul tú koledu (Stille Nacht), ktorá u nás nebola vtedy taká populárna ako neskôr,“ napísal vojak Graham Williams.

O vianočnom prímerí ešte predtým rozprával aj pápež Benedikt XV., ale

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Ofsajd

Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie