MS20, 3. deň: Kapitán vyhlásil, že Kanadu môžeme poraziť. Bolo to trúfalé, ale aj prekvapujúco reálne

Šimon Nemec (vľavo) sa teší so strelcom slovenského gólu Martinom Chromiakom. Foto - TASR/AP
Šimon Nemec (vľavo) sa teší so strelcom slovenského gólu Martinom Chromiakom. Foto – TASR/AP

Dobrý deň,

ak ste v noci nepozerali hokej, ráno ste museli byť veľmi prekvapení. Slovenskí hokejisti s Kanadou naozaj prehrali len 1:3, no s výsledkom nie sú spokojní, lebo dokonca mohli bodovať.

Podľa bookmakrov bol pritom pred zápasom najpravdepodobnejší výsledok 1:7. Zo štrnástich zápasov s Kanadou v histórii MS do 20 rokov Slováci trinásť prehrali, z toho sedem o viac ako tri góly. Jedinú remízu 0:0 uhrali ešte pred 22 rokmi.

Posledné štyri zápasy s Kanadou sa skončili 1:6, 0:6, 0:5 a 0:8. Osmičku dostal silný bronzový ročník s Denisom Godlom a Martinom Réwayom v roku 2015.

Tentoraz to nemalo byť veľmi iné, lenže bolo. Nastal dokonca moment, ktorý by si pred zápasom nevedeli predstaviť zrejme ani najväčší optimisti.

Kapitán tímu Samuel Kňažko v televíznom prenose po dvoch tretinách vyhlásil, že Kanadu môžeme zdolať, a nebol na smiech.

Súhrn diania na MS do 20 rokov prinášame vždy ráno počas ich trvania.

Športové podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbean – RSSYouTube

Kanada síce bola lepšia, ale nedominovala. Svedčí o tom aj pomer striel 23 : 18 pre favorita. Kňažko si mohol dovoliť sebavedomý výrok, pretože Slováci po 40 minútach prehrávali len 0:1 a stále boli v hre o body. Šance na vyrovnanie mali už v druhej tretine a ďalšie prišli v tretej, v ktorej Kanadu dokonca prestrieľali 10 : 7.

V 57. minúte síce dostali po strate puku Juraja Slafkovského v útočnom pásme gól z brejku na 0:2, no o dve minúty v presilovke znížil Martin Chromiak. Preto boli až do záverečných sekúnd v hre o predĺženie, čo pred zápasom nečakal takmer nikto.

Slováci v poslednej minúte odvolali brankára, zatlačili Kanadu a tá sa chvíľu bála o výsledok. Potom však Šimonovi Nemcovi puk na modrej čiare preskočil hokejku a Jack Quinn trinásť sekúnd pred koncom poľahky skóroval do prázdnej bránky.

Namiesto hrdinu zo zápasu proti Švajčiarsku Šimona Latkóczyho tentoraz nastúpil v bránke Samuel Hlavaj. Je to pre neho už tretí šampionát. Vlani odchytal päť zápasov a predvlani štyri.

Proti Kanade podal jeden z najlepších výkonov a vyhlásili ho aj za hráča zápasu. Brankár priznal, že očakával viac práce ako 23 striel. „Je to Kanada. Samozrejme, že rátate s tým najhorším. Chlapci predo mnou však výborne blokovali strely, preto ich na mňa prešlo menej.“

„Hlavaj zachytal veľmi dobre. Som spokojný s obidvomi brankármi,“ povedal po zápase Róbert Petrovický.

„V obrane sme hrali dobre. Pokrývali sme priestor, výborne sme hrali pred bránkou. Boli sme trpezliví, čakali sme na svoju šancu, ktorá napokon prišla. Boli sme blízko k vyrovnaniu. Hrali sme ako tím. Prehrali sme, ale hrali sme dobre. Som na chlapcov hrdý.“

V čom je táto dvadsiatka iná? Vlani sa jeho mužstvu na šampionáte nedarilo. „Z chlapcov ide