Denník N

Silné alergické reakcie po vakcíne proti covidu sú vzácne, no stávajú sa. Vedci už tušia, prečo k nim dochádza

Sobotné očkovanie proti koronavírusu v Nitre. Foto N - Vladimír Šimíček
Sobotné očkovanie proti koronavírusu v Nitre. Foto N – Vladimír Šimíček

V USA došlo k najmenej siedmim anafylaktickým šokom po očkovaní proti covidu pri takmer dvoch miliónoch zaočkovaných. Tieto reakcie sú trochu častejšie ako pri iných vakcínach, no stále veľmi vzácne. 

Onkológ z Bostonu Hossein Sadrzadeh prišiel na Štedrý deň na svoje prvé očkovanie proti covidu-19. Dostal vakcínu značky Moderna, ktorú týždeň predtým schválili americké úrady.

Pár minút po tom, ako mu strekli vakcínu do svalu na ruke, sa začal cítiť zle. Tep mu vystúpil na 150 úderov za minútu, stŕpol mu jazyk, mal studený pot a zdalo sa mu, že odpadne.

„Bola to rovnaká anafylaktická reakcia, akú som zažil pri mäkkýšoch,“ povedal podľa New York Times lekár, ktorý má s alergickými reakciami skúsenosti.

Aj z toho dôvodu si na očkovanie priniesol zariadenie EpiPen (autostriekačka s adrenalínom) a hneď po príznakoch si adrenalín aplikoval.

Podľa vyhlásenia zdravotného strediska v Bostone ho následne vyšetrili, podali mu ďalšie lieky a neskôr prepustili z nemocnice. „Dnes sa má dobre,“ povedal hovorca nemocnice.

Takéto vážne alergické reakcie sú však ojedinelé.

Video: Ako Slovensko zaočkovalo prvých ľudí proti covidu-19 (autorka: Martina Koník)

Reakcie iba ojedinele

Lekár z Bostonu nebol prvý, kto po očkovaní vakcínou proti covidu zažil anafylaktický šok. Ten sa prejavuje ťažkosťami s dýchaním, poklesom krvného tlaku a stúpajúcim pulzom a teoreticky môže viesť až k smrti.

Anafylaktický šok však môžete mať aj po uštipnutí včelou. Pri očkovaní ste v nemocnici a lekári sú pripravení nasadiť vám lieky. Aj pri slovenskom očkovaní lekári upozorňovali, že majú pripravenú rýchlu pomoc pre podobné prípady.

V tomto prípade išlo o prvú známu silnú alergickú reakciu na vakcínu značky Moderna, predtým sa však v USA objavilo niekoľko podobných reakcií na očkovaciu látku spoločností Pfizer a BioNTech, ktorou sa od soboty očkuje aj na Slovensku.

K 19. decembru v USA hlásili šesť takýchto reakcií pri podaní 272-tisíc vakcín. K 27. decembru v USA zaočkovali 1,9 milióna ľudí a spolu s prípadom z Bostonu je takýchto známych prípadov sedem, pribudol teda už len jeden známy prípad. V Británii sa vie o dvoch podobných prípadoch.

Podľa The Atlantic nikto z týchto ľudí nemá pretrvávajúce problémy.

Všeobecne je anafylaktický šok veľmi vzácna reakcia po očkovaní. Podľa štúdie z roku 2015 sa to stane 1,3 razu z milióna očkovaní.

„Štatisticky je pravdepodobnejšie, že vás trafí blesk ako že budete mať skutočnú anafylaktickú reakciu na (bežnú) vakcínu,“ povedala pre LiveScience americká alergiologička a imunologička Purvi Parikhová.

Hlavný podozrivý

V prípade vakcíny proti covidu takéto reakcie zaznamenali o niečo častejšie ako u iných vakcín, aj keď stále je to vzácne. Vedci už majú aj hlavného podozrivého – látku, ktorú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

 • na očkovanie sa už môžu registrovať ľudia nad 75 rokov
 • výsledky plošného testovania zatiaľ nezverejnili
 • končí sa dnes, samosprávy však už zavreli veľkú časť odberných miest
 • od 27. januára sa bude treba preukazovať pri viacerých situáciách negatívnym testom
 • o týždeň bude testovanie pokračovať v polovici okresov s najhoršími výsledkami, oznámia ich po utorku
 • ZmenyOtázky a odpovedeMapyVýsledky

   Očkovanie proti koronavírusu

   Svet, Veda, Zdravie

   Teraz najčítanejšie