Denník N

Logo Športový NewsfilterŠportový newsfilter: Čo nás naštvalo a potešilo. Vybrali sme hrdinov a antihrdinov roka 2020

Ilustračné foto - TASR, TASR/AP, koláž - N
Ilustračné foto – TASR, TASR/AP, koláž – N

Dobrý deň,

rok 2020 mal byť rokom veľkých športových udalostí. Nekonali sa však majstrovstvá sveta v hokeji, futbalové Euro a ani olympijské hry.

Pandémia koronavírusu však nezabránila vzniku pamätných športových príbehov – či už pozitívnych, alebo negatívnych.

V tomto texte športoví redaktori Denníka N predstavia:

  • hrdinu roka,
  • tím roka,
  • čo ich potešilo,
  • čo ich naštvalo,
  • škandál roka,
  • top 5 slovenských športovcov,
  • top 5 zahraničných športovcov.

Autori sú zoradení podľa abecedy. Čitatelia môžu svoj názor vyjadriť napríklad v našej skupine na Facebooku.

Športový newsfilter vychádza počas školského roka vždy v pondelok ráno a posielame ho aj e-mailom vo forme newslettra.


Štefan Bugan

Hrdinovia roka: všetci športovci, ktorí v ťažkom roku využili popularitu na dobrý účel

Našťastie ich tento rok bolo dosť nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Osožných iniciatív bolo viacero, no v pamäti mi zostali najmä Postavme sa spoločne a Zostaň doma. Áčkové slovenské športové hviezdy v silnom videu odsúdili prejavy antisemitizmu, xenofóbie, diskriminácie a nenávisti. Hokejisti sa zmobilizovali na začiatku prvej vlny koronavírusu, keď zdieľali fotky s textom: Majstri sedia doma. Buď ako majstri. Šír túto správu, nie vírus.

Antihrdina roka: basketbalista Rudy Gobert

Máločo je také odpudivé ako ignorantstvo spojené s aroganciou. Basketbalista Rudy Gobert z Utahu Jazz na začiatku pandémie koronavírus zľahčoval a myslel si, že je veľmi vtipný, keď po tlačovej konferencii obchytá všetky mikrofóny a diktafóny.

Onedlho nato mal práve Gobert ako prvý z basketbalistov pozitívny test na koronavírus, v dôsledku čoho sa prerušila NBA. Svojím hlúpym správaním mohol nakaziť niektorého z novinárov. Neskôr sa ospravedlnil a na boj s koronavírusom venoval pol milióna dolárov. Dúfajme, že sa poučil, no aj tak pre mňa zostal antihrdinom „koronového“ roka.

Krajina roka: Slovinsko

Rubriku Tím roka, do ktorej kolegovia právom vyberali najmä futbalový Bayern Mníchov, som si upravil na Krajinu roka, pretože chcem vyzdvihnúť úspechy športovcov Slovinska. Basketbalista Luka Dončič a cyklisti Tadej Pogačar s Primožom Rogličom boli tento rok mimoriadni a všetci traja patria medzi top 20 svetových športovcov tohto roka. Výborné sezóny majú za sebou aj futbalisti Josip Iličič z Atalanty a Samir Handanovič z Interu Miláno. V NHL hrá superhviezda Anže Kopitar a Slovinci bývajú úspešní aj na šampionátoch v basketbale, vo volejbale či v hádzanej. Na dvojmiliónovú krajinu dosahujú priam neuveriteľný počet športových úspechov.

Čo ma potešilo: úspech Petra Pekaríka v Herthe

Šport ma teší pravidelne. Len za december mi napadajú sympatické výkony hokejovej dvadsiatky proti Švajčiarsku a Kanade, skvelá forma Petry Vlhovej či gesto fair play Alexandra Čavriča v slovenskej futbalovej lige. Počas roka som ocenil, ako organizátori poväčšine zvládli usporiadanie veľkých podujatí v čase koronavírusu. Pre mnohých z nás bola izolácia znesiteľnejšia vďaka grandslamom, Tour de France, Lige majstrov, NHL či NBA. Vyzdvihol by som však nenápadný príbeh 34-ročného futbalistu Petra Pekaríka. V Herthe Berlín bol aj pre svoj vek už na odpis, no vrátil sa do základnej zostavy najmä vďaka tomu, že poctivosťou a profesionalitou prekonáva aj Nemcov. Vždy ma poteší, keď sa dobré veci dejú dobrým a slušným ľuďom.

Čo ma naštvalo: obťažovanie športovkýň

Naštvalo ma, že sa každá tretia slovenská športovkyňa stretla s nejakou formou obťažovania. Som však rád, že SOŠV spravil prieskum, z ktorého vyšli tieto dáta. Dúfam, že sa o téme začne viac hovoriť, lebo len to pomôže k tomu, aby sa podobné správanie konečne prestalo tolerovať. Blízko k hnevu som mal aj po viacerých zápasoch slovenskej futbalovej reprezentácie v tomto roku.

Škandál roka: šikanovanie mladých hokejistov

Bývalí hokejisti Daniel Carcillo a Garrett Taylor zažalovali Kanadskú hokejovú ligu (CHL) za praktiky, ktorými si museli prejsť nováčikovia v kluboch. Starší hráči a niekedy aj tréneri ich vraj nútili kopulovať so zvieratami, konzumovať výkaly či im dokonca strkali do análneho otvoru metly a hokejky. Pozitívom na nechutnom škandále je aspoň to, že jeho zverejnenie by mohlo znížiť počet podobných prípadov v budúcnosti.

V ankete Športovec roka som hlasoval takto:

1. Petra Vlhová, 2. Martin Dúbravka, 3. Erik Černák, 4. Peter Sagan, 5. Matej Tóth

Mojich top päť svetových športovcov:

1. Robert Lewandowski, 2. LeBron James, 3. Lewis Hamilton, 4. Naomi Osaková, 5. Luka Dončič


Michal Červený

Hrdinka roka: Mikaela Shiffrinová

Americká lyžiarka je najväčšou rivalkou Petry Vlhovej, no tento rok jej držala palce aj veľká časť Slovenska. Shiffrinová na jar prerušila sezónu po tragickej smrti svojho otca Jeffa. Keď sa mala vrátiť, zvyšok sezóny zrušil nástup pandémie. Popri tom, ako sa v lete dávala psychicky dokopy, stihla vehementne podporovať hnutie Black Lives Matter. Do Svetového pohára sa síce nevrátila v ideálnej forme, no o to emotívnejšie bolo, keď vyhrala obrovský slalom v Courcheveli.

Antihrdinovia roka: Ultras Slovan

Aj keď na tribúnach pre pandémiu strávili minimum času, na nich aj mimo nich toho stihli akurát tak dosť. Kým Shiffrinová bojovala za práva menšín, oni na Tehelnom poli rozvinuli transparent White Lives Matter. Buď to celé nepochopili a majú byť radšej ticho. Alebo horšie – cynicky využívajú možnosť ukázať, že sú len hlúpi rasisti. To však nebolo všetko, „ukázali“ sa aj na jeseň, keď na svojej facebookovej stránke zvolávali na antirúškové protesty proti vláde.

Tím roka: Vlhovci

Napísal by som Bayern Mníchov, ale ten dali viacerí kolegovia, tak dám druhý tím v mojom poradí. Petra Vlhová sa neustále zlepšuje nielen vďaka svojej víťaznej povahe a vôli, ale aj vďaka ľuďom, ktorými sa obklopila. Či už je to manažér Richard Galovič, kondičný tréner a výborný odborník Šimon Klimčík, tréner Livio Magoni, jej brat Boris či otec Igor. A to som určite ešte na kopec ľudí zabudol.

Čo ma potešilo: tlačovka o Národnom futbalovom štadióne

Premiér Igor Matovič

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rok 2020

Logo Športový NewsfilterŠportový newsfilter

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie