Denník N

Covid-19 proti právnemu štátu nie je prehratá ani víťazná vojna. Kompromis

Rokovanie parlamentu s fóliou pre pozitívnych poslancov. Foto – NR SR
Rokovanie parlamentu s fóliou pre pozitívnych poslancov. Foto – NR SR

Ktorý prístup dokáže vytesniť príliš striktné vnímanie právneho štátu bez ujmy na jeho nezrušiteľných hodnotách? 

Autor je predseda súdnej rady

Desiatky rokov sa venujem otázkam právneho štátu. Ako poradca prvého predsedu Ústavného súdu Milana Čiča, sudca, predseda Ústavného súdu, generálny advokát Súdneho dvora Európskej únie, profesor na právnickej fakulte.

Mám približnú predstavu o obsahu pojmu právny štát. Azda aj viac ako približnú. Viem teoreticky aj prakticky povedať i napísať, čo právny štát ešte je a kde sa začína neprávny štát. Rok 2020 ma v tejto pýche zabrzdil.

Otázka do bitky a vývoja 

Zásadná otázka: Pomáha pochopenie princípov právneho štátu v boji proti ochoreniu covid-19? Alebo ho mení?

Ochrana základných práv a slobôd je neodmysliteľnou súčasťou domčeka nazvaného právny štát. Tešíme sa z neho už viac ako 30 rokov. Kritizujeme ho rovnako dlhý čas. Z dôvodov, ktoré spočívajú v nezrelosti politickej moci. Vladimír Mečiar prekrútil právny štát na štát plný sebeckosti, divokej privatizácie, reštitúcií a zločinov. Len aby mal moc.

Obrovská úľava. Vďaka Mikulášovi Dzurindovi sme sa stali členským štátom Európskej únie. Právnemu štátu svitlo na podstatne lepšie časy.

V roku 2006 sme sa vrátili do politického barbarizmu. Ficova kamarila sa vypracovala na úroveň vysoko prevyšujúcu primitívne vládnutie Mečiarovej kliky. Uhladené spôsoby vyústili do rozsiahlej siete kriminálnikov s krstným listom „náš človek“. Na tomto konštatovaní nezmení nič ani prezumpcia neviny. Právny štát sa skrčil v kúte a prijal dlhý odpočinkový čas. Nebrojil voči ničomu. Slogan „vyhraj voľby, môžeš všetko“ bol všadeprítomný. V poslednom dejstve najprv nebrojil ani proti vražde nevinných ľudí. Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Podlomená nádej na právny štát číslo 2020

Po porážke devastačného vládnutia politickej strany Smer-SD sa začalo s obnovou právneho štátu. S bojom proti korupcii, so smelými plánmi na očistu justície a ostatných orgánov právnej ochrany. Prokuratúry, polície. S ustanovením férovosti a rovnosti v činnostiach štátu.

Lenže objavil sa covid-19. Pandémia. Nečakaná a nemilosrdná hrozba pre životy a zdravie doslova celého sveta.

Žijem na tomto svete pomerne dlho. Popravde, neveril by som, že ma niečo prinúti zauvažovať nad hodnotami právneho štátu. Nad ich relatívnym chápaním.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie