Denník N

Európska únia má problém. Dávky od Pfizeru nestačia a kedy budú iné vakcíny, je neisté

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

EÚ objednala málo a neskoro. Dávky od Pfizeru stačiť nebudú, musí čakať na oxfordskú vakcínu. Ak neschvália iné vakcíny, budú mať na rozdiel od USA či Izraela štáty EÚ, a teda aj Slovensko, v polovici roka zaočkovaných iba 30 percent populácie.

Celý svet sa pozerá na Izrael. Táto deväťmiliónová krajina začala očkovať proti covidu len pred vyše týždňom, no v pondelok mala zaočkovaných takmer šesť percent populácie, suverénne najviac na svete.

Krajina zaočkovala v nedeľu aj v pondelok asi 100-tisíc ľudí, čiže viac ako jedno percento svojho obyvateľstva za deň. Tento týždeň chcú očkovať prvých učiteľov a o sedem až desať dní aj bežnú populáciu.

Krajina má cieľ, aby do konca januára aspoň jednu dávku dostala štvrtina populácie.

Izrael sa nielen dobre logisticky pripravil na vakcínu proti covidu, ale v neposlednom rade si zaistil aj dostatočný počet dávok od správnych spoločností. Krajina má zmluvy so spoločnosťami Pfizer a BioNTech na 8 miliónov dávok a s Modernou na 6 miliónov dávok. To stačí, aby preočkovali dvomi dávkami tri štvrtiny populácie.

Tak rýchlo to nepôjde

Očkovanie sa v nedeľu (na Slovensku, v Maďarsku a Nemecku už v sobotu) rozbehlo aj v Európskej únii, no nedá sa tu čakať taký rýchly priebeh ako v Izraeli. Dôvodom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Očkovanie proti koronavírusu

Svet

Teraz najčítanejšie