Peter Velits na Vuelte v červenom drese: Budem ho nosiť hrdo

V tímovej časovke, ktorá otvorila 70. ročník Vuelty, zvíťazil tím BMC, pričom cieľovú pásku preťal ako prvý Peter Velits. Slovák sa tak oblečie do červeného dresu lídra.

Prvú etapu cyklistických pretekov Okolo Španielska, ktorou bola časovka tímov na 7,4 km, najlepšie zvládla stajňa BMC. Na páske sa prvý objavil Peter Velits, pre ktorého to znamená červený dres.

Tridsaťročný Bratislavčan si tak v druhej etape Vuelty ako prvý Slovák v histórii oblečie dres lídra pretekov Grand Tour.

Išli naplno, napriek neutralizácii výsledkov

Časovka viedla cez letovisko Marbella, jej časť dokonca cez pláže, preto sa výsledky po sťažnostiach na bezpečnosť nezapočítávajú do poradia jazdcov, iba do klasifikácie družstiev.

„Pre dnešné víťazstvo bola dôležitá tímová stratégia. Na začiatku sme sa rozhodli obetovať pár jazdcov. Nemali sme pripravený plán, kto by mal získať červený dres. Podarilo sa to mne a teraz ho budem nosiť hrdo,“ citoval portál cycling-info.sk Petra Velitsa.

Aj napriek neutralizácii výsledkov vedenie tímu BMC rozhodlo, že tímovú časovku pôjdu naplno. „Išli sme na sto percent a chceli sme vyhrať. Máme predsa najlepší tím, sme majstrami sveta. Po Tour de France bol toto pre nás veľký cieľ,“ vravel v cieli spokojný riaditeľ tímu víťaza Yvon Ledanois.

Sagan v zelenom

Ďalším z tímov, ktoré odviedli v tímovej časovke maximum, bol Tinkoff-Saxo. Zostava okolo Petra Sagana napokon zaostala za víťazmi z BMC o mikroskopických osem desatín sekundy, tešiť ju však môže aspoň zisk zeleného dresu. Ten ponesie v 2. etape práve slovenský cyklista, keďže v tímovej časovke bol spomedzi jazdcov Tinkoff-Saxo najrýchlejší.

Pre nás to bola dobrá časovka. Chceli sme vyhrať, ale skončili sme jednu sekundu za víťazom. Asi to bolo mojou vinou, že sme skončili na druhom mieste. Už zajtra nás čaká ťažký finiš, ktorý je vhodný pre vrchárov,“ zhodnotil tímovú časovku Peter Sagan v rozhovore pre cycling-info.sk.

Zostrih úvodnej etapy Vuelty

výsledky – 1. etapa, časovka tímov (Puerto Banus – Marbella, 7,4 km):

1. BMC Racing 8:10 min, 2. Tinkoff-Saxo +1 s, 3. Orica-GreenEdge rovnaký čas, 4. LottoNL-Jumbo +8, 5. Etixx-QuickStep +10, 6. Trek Factory Racing +11, 7. Lotto-Soudal +18, 8. Caja Rural – Seguros RGA rovnaký čas, 9. Movistar +24, 10. Cofidis, Solutions Crédit +27

Denník N sa snaží o kvalitnú žurnalistiku bez vlastníckych tlakov. Podporiť nás môžete kúpou predplatného. Ďakujeme.