Denník N

Rozprávanie botanika o umelom snehu ukazuje, že nám zatvorených lyžiarskych stredísk nemusí byť až tak ľúto

Jozef Šibík. Foto N
Jozef Šibík. Foto N

Vláda rozhodla na Silvestra o zatvorení lyžiarskych stredísk. S botanikom Jozefom Šibíkom sme hovorili o tom, že lyžovačka je v posledných rokoch na Slovensku v niektorých lyžiarskych strediskách možná len na umelom snehu. „Mesiac prevádzky jedného vleku spotrebuje približne toľko elektrickej energie ako takmer štyri domácnosti za rok,“ opisuje Šibík z Botanického ústavu SAV.

V rozhovore sa tiež dočítate:

  • ako umelý sneh mení prostredie v horách,
  • ako má vyzerať ohľaduplné lyžovanie v horách,
  • ako vyzerá klimatická kríza na Aljaške, kde musia sťahovať dediny.

Snehu je na Slovensku v posledných zimách málo. Čoraz častejšie to potom vyzerá smutne – lyžuje sa na páse umelého snehu a vedľa je blato. Ako sa na to pozeráte?

Je to také panské huncútstvo. Je to neprirodzené, dnes sa však veľa extrémnych vecí stáva štandardom. V našej západnej civilizácii sa máme tak dobre ako ešte nikdy v histórii. Napriek pandémii a globálnym klimatickým zmenám ignorujeme reálne problémy a hrozby a myslíme len na vlastné pohodlie. Vymýšľame si teda, ako by sme svoj život mohli obohatiť, spríjemniť. Chceme mať zábavu, tak ideme lyžovať. Nie je sneh? Vyrobíme si ho.

Zima bude čoraz kratšia, ale človek si ju chce predĺžiť a nájde si na to spôsob. Problém budú mať najmä nižšie položené lyžiarske strediská, ako napríklad Fačkovské sedlo v Malej Fatre, ktoré už nemusí mať počas lyžiarskej sezóny dostatočne dlho nízke teploty. Čo potom? Budeme stavať lyžiarske strediská stále vyššie? Všetky naše vysoké hory sú súčasťou chránených území. Snažíme sa redukovať emisie a fosílne palivá, ale vymýšľame si stále nové a nové atrakcie.

Čo máte na mysli?

Napríklad na Donovaloch chcú developeri postaviť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ochrana prírody

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie