Denník N

Bola to naozaj samovražda? (Otázky a odpovede k Milanovi Lučanskému)

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Prečo bol v cele sám? Čo je to kolúzna väzba? Čo je pravda na statuse Fedora Flašíka? Smrť Milana Lučanského spustila smršť dezinformácií a niektorí už neveria ani tomu, že sa zabil sám.

[Dnes posledná šanca: pre predplatiteľov poštovné na naše knihy zadarmo.]

Bola to samovražda? Zverejnia kamerové záznamy?

Milan Lučanský spáchal samovraždu tak, že sa obesil na teplákovej bunde. Najzásadnejší dôkaz je kamerový záznam z chodby, ktorý ukazuje, že v tom čase v cele nikto iný nebol. Kamerový záznam z cely neexistuje a ani nemôže. Zákon nedovoľuje monitorovať obvineného 24 hodín, ak nejde o disciplinárny trest alebo chráneného svedka. To nebol prípad Lučanského.

Bývalý policajný prezident na samovraždu využil moment medzi kontrolou a výdajom stravy. Išlo asi o desať minút (medzi 16.30 a 16.40). Keď nereagoval na to, ako mu podávajú stravu cez okienko, príslušníci ZVJS okamžite otvorili celu a začali ho oživovať. Kamerové záznamy z chodby majú k dispozícii vyšetrovatelia aj prokuratúra, verejnosť ich zatiaľ nevidela. Na celé vyšetrovanie dohliada generálny prokurátor Maroš Žilinka, tomu dôveruje aj opozícia, ktorá ho s koalíciou volila. Neexistuje žiadny rozumný dôvod pochybovať o tom, či šlo o samovraždu.

Video: Milan Lučanský je mŕtvy. Aké boli proti nemu dôkazy a ako sa ho zastávali Fico a Kaliňák
Autorka: Martina Koník

Nemohol mu predsa len niekto pomôcť? Robert Fico alebo Igor Matovič?

Nie. V oboch prípadoch ide o scestné a konšpiračné predstavy, ktoré sa zneužívajú v politickom boji. V Zbore väzenskej a justičnej správy (ZVJS) fungujú prísne bezpečnostné opatrenia a s celou situáciou prišlo do kontaktu príliš veľa policajtov, prokurátorov, príslušníkov ZVJS alebo lekárov. Určite by sa našiel niekto, kto by o tom prehovoril pod vlastným menom.

Zásadná vec je aj to, že pochybnosť o tom, či išlo o samovraždu, nevyslovila ani Lučanského rodina a ani jeho obhajcovia, ktorí majú k dispozícii všetky lekárske správy. „Bezpochyby smrť človeka je ľudská tragédia, a to vždy a aj keď ide o osobu obvineného vo výkone väzby. Ale vymýšľanie či domýšlanie toho, k čomu došlo, je neadekvátne, treba počkať na závery vyšetrovania,“ povedal dozorový prokurátor Peter Kysel.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Milan Lučanský

Slovensko

Teraz najčítanejšie