Denník N

V Paríži pochodovalo proti teroru viac než milión ľudí

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Francúzsko spojil pochod jednoty. Politici, náboženskí lídri aj obyčajní ľudia teroristom odkázali, že sa neboja.

PARÍŽ. Prekonali spory a kráčali bok po boku. Politici, náboženskí lídri a viac než jeden a pol milióna ľudí sa v Paríži zúčastnili dnešného pochodu jednoty a na pamiatku zabitých novinárov, policajtov a rukojemníkov, ktorých v priebehu troch dní zabili bratia Kouachiovci a Ahmedy Coulibaly.

„Musíme ísť do ulíc a ukázať, že sa nebojíme,“ povedala pre BBC Isabelle, ktorá sa na pochod vybrala so svojím manželom a s dcérou. A neboli sami.

Ďalší viac než milión Francúzov vyšlo do ulíc v mestách a mestečkách po celej krajine, Solidárni boli aj ľudia v svetových metropolách.

Pochodu jednoty proti terorizmu sa okrem francúzskych politických špičiek zúčastnili aj zahraniční hostia z takmer 60 krajín.

Dav ľudí sa spočiatku vôbec nehýbal, pretože Námestie Republiky a bočné ulice boli úplne preplnené.

Politici aj cirkvi spolu

Pochod sa začal až po 15. hodine. Na čele sprievodu kráčal francúzsky prezident Francois Hollande s príbuznými obetí.

Nasledovali francúzski politici a prezidenti či premiéri väčšiny európskych krajín, USA, prišli aj hostia z Blízkeho východu a Afriky.

Vedľa seba kráčali predstavitelia všetkých cirkví, ale aj politici z krajín, ktoré majú medzi sebou konflikty. V sprievode je ukrajinský prezident Petro Porošenko a ruský minister zahraničných vecí Segej Lavrov, palestínsky prezident Mahmúd Abbás aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Politici mali prejsť takmer tristometrový úsek z Námestia Republiky smerom na Námestie Národa. Nakoniec ho organizátori skrátili o sto metrov.

Pred manifestáciou politici nešetrili slovami burcujúcimi proti terorizmu.

„Európa je je silnejšia než strach… a sme tu všetci spoločne, aby sme dali na vedomie, že Európa vo výzve proti terorizmu zvíťazí,“ povedal taliansky premiér Matteo Renzi.

Státisíce v uliciach

Státisíce ľudí sa tlačili v bočných uliciach námestí s transparentmi, heslami, ceruzkami.

Skandovali mierové heslá, najmä Sloboda! Charlie, Všetci sme Charlie a spievali Marseillaisu, francúzsku hymnu.

Mesto a pochod stráži okolo 5500 policajtov a vojakov.

Polícia skontrolovala kanalizáciu, na strechách sú ostreľovači a medzi ľuďmi policajti v civile. Autá, ktoré prekážali zhromaždeniu a pochodu, odtiahli.

Fotogaléria
Francúzi demonštrujú jednotu. Pozrite si fotogalériu z pochodu

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Útok na Charlie Hebdo

Svet

Teraz najčítanejšie