Denník N

Prezidentka: Bol to aj rok klamstiev a ľudskej hlúposti, ale zvládneme to

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Zuzana Čaputová hovorila v novoročnom prejave hlavne o pandémii aj o potrebe očkovania. V boji proti korupcii sa podľa nej stihlo toľko, čo za roky predtým nie.

Celosvetová pandémia ovplyvnila aj novoročný prejav prezidentky Zuzany Čaputovej. Okrem poďakovania všetkým zložkám, vďaka ktorým to krajina zvláda, prezidentka vo svojom druhom novoročnom prejave kritizovala aj množstvo dezinformácií, ktoré sa o víruse SARS-CoV-19 šíria.

„Bol to tiež rok klamstiev, manipulácií, ľudskej hlúposti či sebectva. Okrem skutočných expertov na epidémie zviditeľnil aj ľudí, ktorých nevedomosť bola nahradená sebavedomým krikom,“ vyhlásila prezidentka, podľa ktorej sa vytráca úcta k vzdelaniu a k odbornosti.

„Viem, že tieto slová nemajú zmysel pre tých, ktorí manipulujú zámerne s cieľom ovládať. Význam týchto slov však možno zachytia tí z vás, ktorí sú zneistení, lebo v množstve informácií sa často stráca podstata. Buďte, prosím, pozorní k zdrojom, z ktorých informácie čerpáte. Ani strach a hnev, ktorý možno právom cítite, nie je dôvodom na zjednodušené verzie reality. Dôverujte nám, prosím, že vaše životy nám nie sú ľahostajné.“

Nepriateľom je vírus

Prezidentka ocenila v prvom rade lekárov, zdravotné sestry, laborantov, vedcov, policajtov, vojakov, učiteľov, ktorí museli a ešte zrejme budú musieť zvládnuť dištančné vzdelávanie, ale aj opatrovateľky, predavačky alebo vodičov.

Povedala, že naším nepriateľom nie sú ľudia s opačným názorom, ale vírus. Sporov je podľa prezidentky v spoločnosti veľa, aj tých politických.

„Dôverujme vedeckému poznaniu a globálnemu úsiliu vedeckej komunity aj pri vývoji vakcín,“ povedala tiež prezidentka. „Od toho, koľko ľudí presvedčia argumenty o dôležitosti očkovania pri boji s vírusom, bude závisieť miera získanej kolektívnej imunity a tiež čas, keď sa budeme môcť vrátiť k spôsobu života, na ktorý sme boli zvyknutí.“

Prezidentka už je proti koronavírusu zaočkovaná.

Zuzana Čaputová pochválila vládu za prijaté opatrenia, „tieto opatrenia však denne testuje životná realita a je potrebné ich ďalej upravovať, aby nikto z vás neprepadával cez záchrannú sieť pomoci“.

Povedala, že pomôcť by sa malo aj ľuďom pracujúcim v kultúre. „Všetkých vás naša spoločnosť veľmi potrebuje a to, ako nám chýbate, si teraz uvedomujeme ešte intenzívnejšie.“

Vyšetrujú sa aj prehliadané skutky

Prezidentka hovorila aj o zatýkaní, ktoré minulý rok prebehlo. Podľa nej informácie z oblasti spravodlivosti patria k tým dobrým. „Od minulého roka máme kompletný Ústavný súd, obnovenú súdnu radu, nové vedenie Najvyššieho súdu aj generálnej prokuratúry. Vyšetrujú sa tiež skutky, ktoré boli roky zakrývané a prehliadané. V boji s korupciou a v prístupe k spravodlivosti sme stihli viac ako za niekoľko predchádzajúcich rokov dokopy.“

Ďalej prezidentka hovorila o potrebe zmien v školstve, riešení chudoby alebo o tom, aby sa ochrana životného prostredia stala súčasťou každodenného života.

„Potrebujeme obrátiť pozornosť od toho, ‚kto za to môže‘, k tomu, ‚čo s tým vieme urobiť‘. Sledujúc dianie posledných dní a týždňov, je táto úloha ešte naliehavejšia,“ povedala prezidentka.

V minuloročnom prejave hovorila prezidentka hlavne o Threeme, Kočnerovi a šokujúcich informáciách, ktoré odhalil jeho mobil.

„Z rôznych zverejňovaných zvukových aj obrazových záznamov sme sa dozvedeli, že mnohí z tých, ktorí mali slúžiť spravodlivosti a verejnému záujmu, stáli na opačnej strane. Pre nikoho nie je príjemné vidieť, ako podozrivý z najťažších zločinov uráža, ponižuje a korumpuje bývalého generálneho prokurátora, ktorý mu slúži,“ povedala vtedy prezidentka a pochválila „poctivých a profesionálnych vyšetrovateľov a prokurátorov“.

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie