Denník N

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ: O predpovediach na rok 2021 podľa Financial Times

Na snímke projekcia na Brandenburskej bráne počas novoročných osláv 31. decembra 2020 v Berlíne. Foto – TASR/AP
Na snímke projekcia na Brandenburskej bráne počas novoročných osláv 31. decembra 2020 v Berlíne. Foto – TASR/AP

Predpovede sú každoročnou zábavou denníka Financial Times, pri ktorej jeho redakcia pokorne uzná, že čitatelia mali často lepší odhad ako novinári, a aj tentoraz odmenili tých, ktorí odhadli vývoj minulého roka presnejšie. To však redakciu neodrádza od opätovného pokusu vo forme odpovedí na kľúčové otázky najmä geopolitického a ekonomického charakteru, ktoré budú v tomto roku najdôležitejšie. Tu sú niektoré:

– Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v roku 2021 neodvolá poplach, ktorý v reakcii na covid-19 vyhlásila 30. januára minulého roka. Situácia totiž napriek očkovaniu stále nebude dobrá.

– Štátom sa nepodarí zaočkovať väčšinu svetovej populácie dospelých (to je 5 miliárd ľudí). Problém je v logistike a zrejme bude aj v nedostatku vakcín.

– Nebude sa konať škótske referendum o odtrhnutí Škótska od Veľkej Británie po brexite, lebo premiér Boris Johnson ho nepovolí, čo však vyvolá ústavnú krízu a rozpad Veľkej Británie môže nasledovať v nasledujúcom roku či dvoch.

– V Nemecku sa v septembri konajú parlamentné voľby a súčasťou vlády sa stane aj strana Zelených, ktorá už je pevne usadená na tretej či druhej priečke popularity. Angela Merkelová ukončí svoju éru a jej nástupcom v CDU bude Armin Laschet.

– Bruselu sa nepodarí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ

Martin M. Šimečka každý pracovný deň vyberá zaujímavý text zo svetových médií a vysvetľuje, čo je na ňom fascinujúce.

Komentáre

Teraz najčítanejšie