Denník N

Hral hokej v ôsmich krajinách: Slovákov brzdí mentalita. Chýba nám disciplína aj trpezlivosť

Ľubomír Vaic končil kariéru v rodnej Spišskej Novej Vsi. Foto TASR - Oliver Ondráš
Ľubomír Vaic končil kariéru v rodnej Spišskej Novej Vsi. Foto TASR – Oliver Ondráš

Na Slovensku sme si mysleli, ako veľa trénujeme a aké to máme ťažké. V zámorí som zistil, že to tak vôbec nie je a hráči v NHL trénujú oveľa viac, hovorí Ľubomír Vaic.

V prvej slovenskej hokejovej dvadsiatke sa zišli štyria neskorší majstri sveta z Göteborgu – Miroslav Šatan, Ľubomír Višňovský, Ladislav Čierny a Radoslav Hecl.

Namiesto toho, aby bojovali na MS do 20 rokov proti Kanade alebo Rusom, po rozdelení Československa hrali o postup z kategórie C. V nej zdolali na prelome rokov 1993 a 1994 Španielov 15:0 či Dánov 22:0. Šatan získal v štyroch zápasoch trinásť bodov.

V prvej dvadsiatke bol aj Ľubomír Vaic (43), vicemajster sveta z Petrohradu 2000 a bronzový z Helsínk 2003. Bývalý útočník hral počas kariéry okrem Švajčiarska v každej z deviatich najsilnejších hokejových krajín.

Vaic v rozhovore hovorí:

  • akí boli 19-ročný Miroslav Šatan a 17-ročný Marián Hossa;
  • ako to vyzeralo, keď hráča draftovali do NHL v 90. rokoch;
  • ako tréner vo Švédsku obetoval výsledok mužstva, aby sa zlepšili mladíci;
  • že jeho generácia zaostávala v kategórii do 20 rokov podobne ako súčasníci.

Hrali ste za prvú slovenskú dvadsiatku v kategórii C majstrovstiev sveta. Nehnevali sa hráči, že musia hrať v céčku, zatiaľ čo Česi pokračovali ako nástupnícky štát v áčku?

Ja som mal vtedy šestnásť rokov a bol som rád, že som sa v takom mladom veku dostal do dvadsiatky. V tíme boli však aj starší hráči ako Miro Šatan a Rado Hecl. Oni mohli cítiť krivdu. Vedeli sme, že céčko ideme vyhrať, a nič iné sme si nepripúšťali. Výsledky hovoria sami za seba. Mali sme dosť ľahkú cestu za postupom.

Miroslav Šatan mal už vtedy veľké schopnosti. Veď céčkový šampionát sa konal necelé dva mesiace pred olympiádou v Lillehammeri, kde sa stal najlepším strelcom. Ako to vyzeralo, keď hral proti výberu Španielov do 20 rokov?

Miro bol o triedu lepší od všetkých. Nemám teraz na mysli len Španielov či ostatných súperov na céčkových majstrovstvách. On vynikal takmer v každom zápase aj medzi dospelými. Už vtedy bol vynikajúci hráč, ktorý pravidelne hrával v Trenčíne. Celé naše mužstvo bolo zložené z hráčov pôsobiacich na Slovensku. Vtedy sa trochu pohŕdalo tými, ktorí hrali za hranicami. Často ani neboli pozvaní do mužstva.

To sa časom zmenilo a kľúčoví hráči v reprezentácii do 20 rokov zvyknú zväčša hrať v zahraničí.

Keď slovenský hokejista na to má, hneď uteká von. Naši tréneri na to nadávajú a radšej by mali hráčov v kluboch, no zahraničné ligy sú objektívne oveľa lepšie. Aj u nás sa viac začalo pracovať na výchove mladých hráčov, no máme pred sebou dlhú cestu, aby sme sa priblížili aspoň k Čechom.

Proti španielskej dvadsiatke vtedy nastúpili aj štyria majstri sveta. Na čo mal tento tím, keby dostal šancu hrať v A kategórii majstrovstiev sveta do 20 rokov?

Ťažko povedať. Neskôr som si totiž zahral na dvoch áčkových šampionátoch dvadsiatok a obraz hry bol podobný, ako zažívajú slovenskí hokejisti teraz. V áčku sme sa tiež len pozerali, ako naši súperi lietali po ľade. Rusi, Švédi, Fíni, Amerika a Kanada boli aj vtedy niekde inde.

Nebola slovenská dvadsiatka v 90. rokoch oveľa kvalitnejšia ako v súčasnosti?

Vyberali sme si z väčšieho počtu hokejistov a je pravda, že dvadsiatka bola lepšia ako teraz, ale zas nie o toľko, aby sme sa vyrovnali piatim najlepším krajinám. Väčšina našich hráčov za súpermi nestíhala podobne ako teraz. Iné bolo akurát to, že sme zvykli mať v každom ročníku zopár veľkých talentov.

Na MS 1996 ste si zahrali so 17-ročným Mariánom Hossom. Ako si na neho spomínate?

Hral som s ním v útoku. Hoci bol o dva roky mladší ako všetci ostatní, už vtedy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

MS20 v hokeji

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie