Denník N

Obesenie, jar, pondelok, muži stredného a vyššieho veku. Ako, kedy a kto najčastejšie pácha samovraždy

Vlastnú kampaň na prevenciu samovrážd robila v lete psychologická poradňa pre mladých IPčko. Foto - IPčko
Vlastnú kampaň na prevenciu samovrážd robila v lete psychologická poradňa pre mladých IPčko. Foto – IPčko

Samovraždy majú na svete každoročne na svedomí viac ako milión ľudských životov. Na Slovensku stále nemáme program na ich prevenciu.

Fakt, že ročne si vo svete siahne na život približne 11,4 zo 100-tisíc obyvateľov, uviedol v roku 2017 vo svojej štúdii Samovražednosť – závažný zdravotno-spoločenský problém s možnosťami prevencie popredný český odborník Martin Anders z Psychiatrickej kliniky 1. lekárskej fakulty Karlovej univerzity v Prahe.

Samozrejme, jedna z hlavných otázok sa v súčasnosti týka toho, do akej miery sa na suicidálnych pokusoch a dokonaných samovraždách podieľa pandémia covidu-19. Odpoveď je prekvapujúca.

„Zatiaľ nemáme celorepublikové aktuálne dáta. Tesne po prvom lockdowne na jar nám na klinike narástol počet pacientov, ktorých sme prijímali pre samovražedné pokusy. Teraz v zime však poklesol,“ vysvetľuje Anders.

Až budúcnosť spoľahlivo určí počty, ale aj formy a spôsoby, akými si ľudia siahajú v tomto období na život. Údaj z Prahy – pokles samovražedných pokusov pacientov hospitalizovaných na veľkej českej klinike teraz v zime oproti jari – ukazuje, že ide o zložitý a pomerne málo prebádaný jav. Samovraždy majú pritom viac obetí ako dopravné nehody.

Českí odborníci považujú za záslužný počin, že Babišova vláda v roku 2020 schválila Národný akčný plán prevencie samovrážd, nič podobné predtým v Česku nebolo. A na Slovensku nie je doteraz.

Wertherov efekt a vlna samovrážd

Účinným nástrojom prevencie samovrážd je zodpovedná mediálna prax. Nejde iba o metódy bulváru, ktorý často do nebezpečných detailov opisuje osobné tragédie, čím vysiela signál, ako na to, a dáva tak svojím spôsobom návod.

Široko zdieľané a do detailov opísané prípady (v súčasnosti osobná tragédia bývalého šéfa polície Milana Lučanského) môžu spôsobiť spustenie akejsi lavínovej reakcie v zámeroch a rozhodnutiach deprimovaných čitateľov. Dôsledkom necitlivého informovania médií o tejto problematike je aj Wertherov efekt. Ide o označenie pre

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Milan Lučanský

Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie