Denník N

Ako sme na tom s dôkazmi o efektivite ivermektínu, izoprinozínu a iných domnelých zázračných liekov v boji s covidom-19

Ilustračné foto – Deník N/Gabriel Kuchta
Ilustračné foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Je možné, že v budúcnosti sa nám dostane do rúk ďalší lacný a dostupný liek, ktorý dokáže zlepšiť prognózu covidu-19, nateraz ho však nemáme.

Autor je infektológ

Medzi laickou verejnosťou ako aj medzi niektorými lekármi sa občas objaví názor, že dnes už existujú lieky, ktoré významne zlepšujú priebeh covidu-19 a mohli by znamenať veľký prelom v jeho liečbe, avšak my tieto lieky z neznámych príčin nepoužívame. Medzi domýšľavejšími je tento názor ešte obohatený o konštrukt, že používanie týchto liekov brzdí lobing farmaceutického priemyslu, ktorý chce zarábať na vakcínach alebo testoch na covid-19. Toto tvrdenie, ktoré má nezameniteľné prvky konšpiračnej teórie, sa samozrejme nezakladá na pravde. Pravdou však nie je ani jeho od konšpirácií odľahčená verzia, že síce máme dôkazy o efektivite týchto liekov, odborné spoločnosti vydávajúce odporúčania na liečbu covidu-19 ich však pre najrôznejšie príčiny zatiaľ neprijali. Poďme si teda rozobrať dostupné dôkazy o efektivite liečiv, o ktorých sa hovorí ako o možných zázračných, ale farmaloby zakázaných liekoch, ktoré by mohli znamenať veľký prelom v liečbe ochorenia novým koronavírusom.

Ivermektín

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Lucia Pašková je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Koronavírus

    Komentáre

    Teraz najčítanejšie