Desať dôvodov, prečo sa dať očkovať proti covidu (+ anketa s vedcami)

Spolu s antibiotikami sa vakcíny považujú za jeden z najväčších výdobytkov medicíny. Magazín Science pred štyrmi rokmi dokonca uverejnil článok o tom, že „najrizikovejšia je tá vakcína, ktorá sa nepodala“.
Pred pandémiou covidu sa odhadovalo, že vakcíny každý rok odvrátia dva až tri milióny úmrtí.
Pravým kiahňam podľahlo len v 20. storočí odhadom až 300 miliónov ľudí. Intenzívny plán na ich vyhubenie spustila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v roku 1967 a o 13 rokov neskôr sa ochorenie podarilo úplne vykynožiť (eradikovať).
Očkovanie proti osýpkam zachránilo len medzi rokmi 2000 až 2018 až 23,2 milióna ľudských životov.
Medzinárodné úsilie o vyhladenie detskej obrny zachránilo od roku 1996 1,8 milióna detí pred celoživotným ochrnutím a približne 180-tisíc životov. Vďaka vakcíne sa minulý rok podarilo vyhubiť divý vírus detskej obrny v celej Afrike. Poslednými dvomi krajinami na svete, kde ešte dochádza k prenosu divého vírusu detskej obrny, tak zostávajú len Pakistan a Afganistan.
Hoci vakcíny vyhladili pravé kiahne, znížili detskú úmrtnosť, zachránili milióny ľudských životov a ďalším miliónom odvrátili dlhodobé zdravotné následky, napríklad ochrnutie, ochota dať sa zaočkovať proti covidu je na Slovensku i v zahraničí relatívne nízka.
V tomto článku uvedieme desať stručných dôvodov, prečo sa dať očkovať proti covidu-19. Text obsahuje aj anketu so slovenskými vedcami a vedkyňami, ktorí odpovedali na otázku: Prečo by sa ľudia mali dať zaočkovať proti covidu?

Ako bude prebiehať očkovanie, môžem si vybrať vakcínu a ako dlho chráni? Odpovedáme na otázky čitateľov
1. Vakcíny zachraňujú životy
Vakcíny od Pfizeru/BioNTechu a Moderny majú účinnosť 95 percent, ktorá vzniká zhruba týždeň až dva týždne po aplikácii druhej dávky vakcíny.