Denník N

Aj budúci týždeň deti ostávajú doma. Ministerstvo školstva predstavilo plán na otváranie škôl v januári

AKTUALIZOVANÉ 18:45 Od 11. januára sa deti do škôl nevrátia, potvrdilo ministerstvo školstva. Uzatvorenie polročných známok sa posúva až do 31. marca.

V pondelok podvečer sa školy a rodičia dozvedeli, ako to bude s otváraním škôl po Vianociach. Od 11. januára sa žiaci učia naďalej na diaľku.

Budúci týždeň tak ostávajú školy zatvorené, obce ich môžu otvoriť pre rodičov kritickej infraštruktúry alebo pre tých, ktorým povaha práce neumožňuje robiť z domu. Od 11. do 18. januára bude vyplácaná pandemická OČR.

Od 18. januára sa otvoria škôlky aj 1. až 4. ročník. Ministerstvo školstva však odporúča, aby sa otvorili až po pretestovaní učiteľov a rodičov, deti sa testovať nemusia. Rodičia pritom môžu ospravedlniť dieťa na 5 vyučovacích dní po sebe. „V prípade potreby tak môže žiak ostať doma až do konca lockdownu,“ píše ministerstvo.

Po pretestovaní sa môžu od 18. januára otvoriť aj končiace ročníky stredných škôl. Ale až vtedy, ak pretestujú žiakov aj zamestnancov škôl, píše ministerstvo.

Všetky deti sa budú môcť do školy vrátiť najskôr až od 25. januára. Avšak žiaci od 5. ročníka vyššie iba s negatívnym testom. Pretestovanie v školách určilo ministerstvo na víkend 22. až 24. januára.

Zmeny v maturitách aj polročných známkach

Po návrate do škôl na konci januára sa učitelia nemusia naháňať, aby žiakom uzavreli polročné známky. Ministerstvo predĺžilo termín na uzavretie známok do 31. marca. „Ak má žiak známky z prvého polroku a je potrebné, aby získal ďalšiu známku, je možné ho do 31. marca hodnotiť,“ spresňuje minister Branislav Gröhling.

Zmeny nastávajú aj pre maturantov. Tým sa ruší externá časť maturitnej skúšky, teda písomný test. Ostáva im však vypracovanie slohu, pre ktorý ministerstvo stanovuje termín od 12. apríla. Bližší dátum ešte spresní. Ústne maturity sú plánované na termín od 17. mája.

Ministerstvo školstva však zrušilo Testovanie 5, teda žiakov 5. ročníka. Pre žiakov 9. ročníka sa uskutoční v termíne 9. – 10. júna s náhradnými termínmi 24. júna a 25. júna.

Ministerstvo školstva ďalej ráta so štandardnými prijímačkami na stredné školy. Termín na prvé kolo určilo na 3. máj, na druhé kolo 10. máj (v prípade potreby aj 4. a 11. máj). Talentové prijímacie skúšky budú v prvom termíne 5. mája (podľa potreby aj 6. a 7. mája 2021). V druhom termíne 12. mája (prípadne 13. a 14. mája).

Rokovania s mestami

V pondelok minister školstva Branislav Gröhling rokoval s mestami, obcami aj s epidemiológmi. Na rokovaní s veľkými mestami sa však minister aj primátori zhodli, že 11. januára je nástup do škôl nereálny, a to pre epidemiologickú situáciu. „Doktor Visolajský hovorí o tom, že v niektorých nemocniciach nastáva Bergamo. Baviť sa v tejto chvíli o otváraní škôl je cynické,“ hovorí primátor Trenčína Richard Rybníček.

Podľa Rybníčka minister školstva na rokovaní mestám povedal, že sa bude snažiť, aby sa od 18. januára vrátili do škôl aspoň žiaci 1. až 4. ročníka.

Starší žiaci by sa mohli do

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Školstvo

Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie