MS20, semifinále: Stále platí, že najlepší výsledok s Kanadou dosiahli naši. Zastaviť ju môže Trevor Zegras

Kanadská radosť po suverénnom víťazstve nad Ruskom. Foto TASR - AP
Kanadská radosť po suverénnom víťazstve nad Ruskom. Foto TASR – AP

Dobrý deň,

aj po semifinále platí, že najlepší výsledok s Kanadou tento rok uhrali Slováci, ktorí s ňou prehrali v skupine 1:3.

Kanada v noci porazila Rusov 5:0 a vo finále nastúpi proti Američanom. Pôjde o piate zámorské finále, Američania vyhrali tri z nich.

Vo finále sa rozhodne aj o najproduktívnejšom hráčovi turnaja.

Súhrn diania na MS do 20 rokov prinášame vždy ráno počas ich trvania.

Športové podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbean – RSSYouTube

Súboje Kanady a Ruska najčastejšie rozhodujú o tom, kto je v hokeji najlepší na svete. Platí to v dospelej kategórii aj na MS hráčov do 20 rokov.

Rusi majú z juniorských majstrovstiev viac medailí (37:32), Kanada zas viac titulov majstra sveta (18:13). Pred semifinále bola ich vzájomná bilancia vyrovnaná – po 20 víťazstiev a 2 remízy. Kanada viedla len v skóre 157:146.

Tentoraz však malo semifinále jasný priebeh. Kanada prestrieľala Rusov 35:28 a vyhrala 5:0. Kľúčový bol nástup do stretnutia, domáci viedli 3:0 už v 16. minúte.

„Naša defenzíva bola fenomenálna. Rusi hrali solídne, no my sme vedeli, ako útočia a prechádzajú cez stredné pásmo. To bolo kľúčové pri bránení ich rýchlosti a šikovnosti,“ povedal kanadský tréner Andre Tourigny pre IIHF.

Kanada vyhrala na dvadsiatkach jedenásty zápas za sebou a na obhajobu titulu potrebuje už len jedno víťazstvo.

Brankár Devon Levi vychytal tretie čisté konto na turnaji, čím vyrovnal rekord Justina Pogga. „Bolo úžasné sledovať, ako sa všetci hráči poctivo vracali a pomáhali obrane. Veľmi mi to uľahčilo prácu,“ zhodnotil brankár.

„Úvodný gól Kanaďanom pomohol, za výkon si zaslúžia uznanie. Boli na ľade sviežejší a odhodlanejší. Ladilo im to v obrane aj útoku a boli tiež veľmi efektívni,“ povedal ruský tréner Igor Larionov.

„Taký je hokej. V športe bývajú podobné zápasy. Súper si víťazstvo zaslúžil, no my sme mali hrať lepšie,“ poznamenal ruský kapitán Vasilij Podkolzin.

Druhé semifinále bolo zaujímavejšie. Američania viedli po dvoch tretinách 3:1, no Fíni dokázali vyrovnať tak ako vo štvrťfinále proti Švédsku. V tomto prípade však v závere rozhodol ich súper.

Víťazný gól strelil v 59. minúte Arthur Kaliyev. „Bola to zrejme najšialenejšia tretina v mojom živote,“