Denník N

Covid-19 v Afrike

Dobrovoľníčka sa necháva testovať možnou vakcínou proti COVID-19 v Južnej Afrike. Túto verziu sa snaží vyvinúť britská univerzita v Oxforde. Foto - TASR/AP
Dobrovoľníčka sa necháva testovať možnou vakcínou proti COVID-19 v Južnej Afrike. Túto verziu sa snaží vyvinúť britská univerzita v Oxforde. Foto – TASR/AP

I keď druhá vlna pandémie sa v Afrike už objavila a čísla sa zvyšujú, doterajší nízky zásah nového vírusu odborníkov prekvapil.

Miliardový kontinent mal doteraz „len“ 3 milióny prípadov covidu-19 a približne 70-tisíc obetí. Podľa oficiálnych čísel pandémia najviac zasiahla bohatšie krajiny ako Maroko a Egypt na severe, alebo JAR na juhu, ktoré majú v porovnaní so zvyškom kontinentu nižšiu priemernú vlhkosť a teplotu. Ich oficiálnym štatistikám sa ako-tak dá veriť, na rozdiel od mnohých diktatúr a krajín, ktoré sa dlhodobo nevedia vyhrabať z chaosu.

Testovacie paličky v nosoch nie sú momentálnou prioritou napríklad v Demokratickej republike Kongo, kde sa opäť vraždí a okrem niekoľkých skupín rebelov tam bojujú tri armády, ani v Stredoafrickej republike, kde sa vraždí prakticky neustále – o to viac počas a po pochybných prezidentských voľbách. Vojna je v Etiópii, veľa pokoja na organizáciu testovania či nebodaj klasifikáciu obetí si človek pre terorizmus alebo brutalitu vlád tradične neužije ani v Líbyi, Južnom Sudáne, Somálsku, Mozambiku, Kamerune, Nigérii, Čade, Nigeri, Mali, Burkine Faso…

I keď druhá vlna pandémie sa v Afrike už objavila a čísla sa zvyšujú, doterajší nízky zásah nového vírusu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Komentáre

    Teraz najčítanejšie