Denník N

Uvidíme, možno nás niektoré zo šiestich ministerstiev kultúry milo prekvapí

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

So záujmom sledujem debaty o premene kultúry alebo, možno presnejšie, umeleckého sveta po pandémii. Zmena príde, veď napokon, stále sa niečo mení. Bude to tá pravá zmena? Ako odpovedá klasik: „Pravá zmena nikdy nenastane, pretože každý si ju predstavuje inak.“

Na úvod trochu optimizmu. Vyzerá to tak, že čoskoro budeme mať niekoľko ministerstiev kultúry – ministerstvo hospodárstva a kultúry, ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny a kultúry, ministerstvo financií a kultúry, ministerstvo dopravy a kultúry, ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a kultúry a ministerstvo kultúry. Tam všade sa rieši, čo s tým pestrým svetom, ktorý tvorí umenie a jeho zázemie. Ak by to malo znamenať aspoň to, že všetci sa začnú správať kultúrnejšie, tak je to fantastická správa pre Slovensko. Také jednoduché to však nebude.

My a oni

Bezradnosť v znamení pingpongu medzi ministerstvami sa dá čiastočne pochopiť. Svet umenia je totiž úžasným prienikom všetkých možných ľudských činností, je to zmenšenina existujúceho vesmíru, veď napríklad každý festival je dočasným malým mestom. Stretnú sa tam všetci možní od dodávateľov záchodov po dodávateľov najmodernejších technológií; len u nás na festivale pracuje zhruba tritisíc ľudí. Prostredie kultúry je teda vynikajúcim laboratóriom na posúdenie správnosti opatrení na zmiernenie dôsledkov pandémie. Preto sa aj ľudia z umenia začali ozývať, keď opatrenia nefungovali.

Reakcie boli prekvapujúco negatívne. Šlo o prvú vlnu agresívneho správania; škoda, že sa nepodarilo už vtedy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre, Kultúra

Teraz najčítanejšie