Denník N

Kým sa stal hviezdou, umýval autá a sadil stromčeky. Ako Zdeno Chára bojoval o šancu v NHL

Zdeno Chára v New Yorku Islanders, jeho prvom klube v NHL. Foto - TASR/AP
Zdeno Chára v New Yorku Islanders, jeho prvom klube v NHL. Foto – TASR/AP

Aktualizované 20. septembra 2022, Zdeno Chára oznámil koniec kariéry.

Zatiaľ čo mnohí tréneri Zdena Cháru posielali hrať basketbal či volejbal, jemu sa od začiatku zdal výnimočný. Skaut New Yorku Rangers Ján Gajdošík patrí k ľuďom, ktorí už v 90. rokoch v Chárovi videli veľký potenciál a snažili sa mu v kariére pomôcť.

„Zdeno bol úplne iný ako hráči okolo neho. Nielen svojou postavou, ale najmä svojou nezlomnou vôľou a chuťou tvrdo pracovať oveľa viac ako ostatní. Okrem toho, že bol na svoju výšku mimoriadne pohybovo nadaný a flexibilný, mal v sebe obrovskú chuť neustále sa zlepšovať a napredovať,“ povedal Gajdošík vo vlaňajšom rozhovore pre Denník N.

Vysoký mladík na sebe pracoval najmä s otcom Zdeňkom, bývalým československým reprezentantom v zápasení. Mladý Chára trénoval napríklad s hokejkou zaliatou v betóne, čím podľa vlastných slov získal viac sily v predlaktiach a hornej časti tela.

Chára väčšinu svojho draftového roka odohral iba v juniorskom B-tíme Trenčína, kde mu dal šancu tréner Jindřich Novotný. Skaut Gajdošík ho chcel napriek tomu dostať na draft NHL, no vedenie Rangers to rezolútne odmietlo.

„Keď som prišiel s jeho menom a vtedajší šéf Martin Madden sa pozrel na štatistiky, tak sa len pousmial, že takíto hráči sa zväčša do NHL nedostanú. Snažil som sa pretlačiť ho aspoň do posledného kola, ale nemal som podporu,“ spomínal Gajdošík.

Neuspel ani pri snahe dostať Cháru do kanadských juniorských súťaží: „Nikto nechcel počuť slovo potenciál ani v ‚juniorke‘, každý chcel hotového Európana, ktorý bude okamžite posilou.“

Dočítate sa:

  • prečo mal Chára chronické problémy s chodidlami,
  • ako preňho v juniorskej lige nevedeli zohnať dres,
  • prečo sa rozhodol v Kanade aj brigádovať,
  • ako sa po výmene do Ottawy zaradil medzi špičku NHL,
  • akou požiadavkou zaskočil trénerov Senators.

Tento chlapec hrá hokej?

Zdeno Chára preto pokračoval v Trenčíne, no onedlho prišlo osudové stretnutie. O vyše dvojmetrovom obrancovi sa dopočul

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

NHL

Zdeno Chára

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie