Ktorá vakcína viac vydrží, koľko stoja a ktorej budeme mať najviac? Porovnanie vakcín od Pfizeru, Moderny a AstraZenecy

Ľudia na Slovensku ani v zahraničí si zatiaľ nemôžu vybrať, akou vakcínou ich budú očkovať.
Európska komisia v stredu schválila podmienečnú registráciu vakcíny americkej firmy Moderna proti ochoreniu covid-19. Ide o látku s názvom mRNA-1273, ktorou sa už očkuje v Spojených štátoch. USA doposiaľ zaočkovali celkovo takmer šesť miliónov ľudí (toto číslo hovorí len o prvej dávke z dvoch).
Pri schvaľovaní vakcín je rozhodnutie Európskej komisie automaticky platné vo všetkých členských štátoch EÚ.
Treťou schválenou vakcínou bude pravdepodobne látka od britskej spoločnosti AstraZeneca, ktorou sa už očkuje v Británii. Kedy ju schvália v Európskej únii, zatiaľ nie je isté, hovorí sa o prvom štvrťroku 2021.
Podľa slovenského infektológa a člena konzília odborníkov Pavla Jarčušku by to mohlo byť začiatkom februára.
V článku porovnáme tieto tri očkovacie látky, princíp ich fungovania, cenu či dostupnosť.
Koľko ich objednala EÚ?
Preobjednávanie vakcín a ich nákup pre krajiny Európskej únie zabezpečuje Európska komisia, ktorá ich potom podľa počtu obyvateľov prerozdeľuje.
Komisia doposiaľ uzatvorila zmluvy so spoločnosťami BioNTech-Pfizer (500 miliónov dávok), AstraZeneca (400 miliónov dávok), Sanofi-GSK (300 miliónov dávok), Johnson and Johnson (400 miliónov dávok), CureVac (405 miliónov dávok) a Moderna (160 miliónov dávok).

Nový kontrakt, ktorý zabezpečuje Európskej únii 200 miliónov dávok vakcín od spoločnosti BioNTech-Pfizer s predkupným právom na ďalších 100 miliónov, oznámila šéfka Komisie Ursula von der Leyenová dnes. Distribúcia prvých 85 miliónov zo zvýšeného množstva by podľa von der Leyenovej mala začať v druhom štvrťroku.
Uzavreté sú aj začiatočné rokovania s farmaceutickou spoločnosťou Novavax s cieľom kúpiť až 200 miliónov vakcín.
Komisia teda preobjednala portfólio viac ako 2 miliárd očkovacích látok. Problémom je, že pri niektorých vakcínach zatiaľ nie sú hotové výsledky tretieho kola klinického skúšania, ktoré musia predchádzať schváleniu, prípadne dlhší proces schvaľovania.
Za favorita sa ešte v lete považovala vakcína od spoločnosti AstraZeneca, no tá zatiaľ v EÚ schválená nie je.
Schválené a preobjednané vakcíny neprídu všetky naraz. Napríklad Moderna má dodať celkové množstvo 160 miliónov dávok medzi prvým a tretím štvrťrokom 2021.
Koľko ich príde na Slovensko?
Slovensko má od Moderny zakontrahovaných milión vakcín. Čoskoro by malo prísť prvých 12-tisíc dávok.
Od spoločností BioNTech a Pfizer máme preobjednaných 2,5 milióna dávok (koncom decembra prišlo 9750, ďalších 76-tisíc prišlo tento týždeň). AstraZeneca by nám po schválení mala zabezpečiť 3,6 milióna vakcín.

Pri všetkých troch látkach zabezpečia ochranu pred covidom-19 dve očkovacie dávky, takže celkové množstvo je potrebné vydeliť dvomi.
Dobrou správou je, že Európska lieková agentúra odporučila aktualizáciu informácií pri vakcíne Comirnaty. V jednej liekovke by vďaka tomu malo byť šesť namiesto pôvodných piatich dávok.
„Na to, aby bolo možné z jednej liekovky extrahovať šesť dávok vakcíny, je potrebné používať striekačky a/alebo ihly s malým mŕtvym objemom. Kombinácia striekačky s malým mŕtvym objemom a ihly musí mať mŕtvy objem najviac 35 mikrolitrov. Pri použití štandardných striekačiek a ihiel nie je možné garantovať odobratie šiestej dávky,“ informuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv.
Ak by sa z každej ampulky podarilo odobrať šesť dávok, počet vakcín Comirnaty by sa automaticky navýšil o 20 percent.
Skladovanie a teplo
Táto kategória vychádza najlepšie pre vakcínu od firmy AstraZeneca, ktorá v Únii zatiaľ nie je schválená. Na jej prepravu