Denník N

Chára nie je len hokejista. Po anglicky hovorí lepšie než Američania, chvália ho na Harvarde a má oceňovaný startup

Zdeno Chára na olympiáde v Soči. Foto - TASR/Michal Svítok
Zdeno Chára na olympiáde v Soči. Foto – TASR/Michal Svítok

Zdeno Chára po 14 rokoch odišiel z Bostonu a stal sa hráčom Washingtonu. Denník N prináša sériu textov o slávnom hokejovom obrancovi.

Zdeno Chára si už štvrťstoročie vedie detailné záznamy o svojom tréningovom procese. Keby ste sa ho opýtali, ako sa pripravoval a koľkokrát vystrelil 11. januára 2001 či 21. novembra 2008, pravdepodobne by vám bez problémov vedel odpovedať.

Kým väčšina hokejistov počas letov či ciest autobusom sleduje filmy alebo hrá videohry, Chára číta knihy a vzdeláva sa.

„Vždy robil dve-tri veci naraz. Nechce byť ‚len‘ normálnym hráčom,“ hovorí novinár slovenského časopisu Forbes Peter Matijek

Keď sa pred šiestimi rokmi zranil, urobil si licenciu na predaj nehnuteľností. Predtým absolvoval kurz finančného poradenstva.

„To, že študoval na Harvardovej univerzite, bolo aj v správach,“ smeje sa bostonský novinár Matt Kalman, ktorý slovenského obrancu sledoval od jeho príchodu. Jeho deti s ním majú osobnú príhodu.

Po štyridsiatke urobil Chára niekoľko závažných životných rozhodnutí – stal sa vegánom a začal podnikať.

Dočítate sa aj:

  • ako sa pozrel na spoluhráča, keď mu ten povedal, že na druhý deň bude vyčerpaný;
  • ako mu radil aj Peter Sagan;
  • ako absolvoval kurz na Harvardovej univerzite a ako sa vzdeláva;
  • ako sa stal vegánom či
  • ako myslí na život po kariére.

37 zhybov za sebou

Novinári Peter Matijek a Jaroslav Hinšt urobili so Zdenom Chárom rozhovor, na ktorý budú navždy spomínať. V októbri 2018 ho publikoval časopis Forbes.

„Ešte nikdy sme nerobili interview tak skoro. Začínali sme už o pol siedmej,“ hovorí Matijek.

Výnimočný nebol len čas, ale aj miesto rozhovoru, ktorým bola posilňovňa. „Rozprávali sme sa takmer dve hodiny, počas ktorých sa Zdeno popri odpovedaní venoval akoby anaeróbnemu cvičeniu (vo vysokej záťaži – pozn. red.).“

„Na položenie otázky sme mali zhruba 45 sekúnd, počas ktorých odcvičil sériu na nejakom stroji. Medzitým nám dal očami či grimasou vedieť, že nás vníma. Keď docvičil, s rýchlym nádychom vychrlil pripravenú odpoveď.“

„Svojich desať – dvadsať sekúnd využil na sformulovanie definitívnej výpovede. Bolo vidieť, že mal všetko premyslené. Takto sme mu položili asi tridsať otázok, počas ktorých sme chodili od stroja k stroju,“ pokračuje novinár.

Chára je známy tým, že vo veciach potrebuje mať poriadok. Od roku 1996 si robí detailné záznamy svojich tréningov – zapisuje si každú odcvičenú sériu, nabicyklované kilometre či strelecké pokusy.

Takisto si zaznamenáva, v akom stave je jeho telo a či má zdravotné problémy. Na rozdiel od mnohých hokejistov sa nepripravuje s kondičným trénerom.

„Nepotrebuje človeka, ktorý by naňho kričal, aby sa dostal znova do formy,“ povedal pre časopis Sports Illustrated jeho bývalý spoluhráč Andrew Ference.

„Práve naopak, treba mu ľudí, ktorí ho trochu spomalia: ‚Zee, každý zápas hráš 28 minút a už sme v play-off. Naozaj po zápase nemusíš ísť do posilňovne a odcvičiť celý tréning.'“

Cháru mnohí opisujú ako jedného z fyzicky najlepšie pripravených športovcov na svete. Dokázal urobiť 37 zhybov nadhmatom v jednej sérii, pričom musel dvíhať svojich 115 kilogramov.

„[Na jednom tréningu v posilňovni] som mu povedal, že na ďalší deň bude vyčerpaný. Pozrel sa na mňa, akoby chcel povedať: ‚Nemáš potuchy, o čom rozprávaš,'“ povedal bývalý spoluhráč Brad Marchand.

Chárove zhyby:

Radil mu Sagan aj Tešovič

Chára si pomáha poznatkami z viacerých športov. Jeho otec Zdeněk je bývalým zápasníkom, ktorý na majstrovstvách Európy 1974 obsadil štvrté miesto.

So svojím synom má výborný vzťah. Keď slovenský obranca v roku 2009 získal Norrisovu trofej pre najlepšieho obrancu NHL, v ďakovnej reči povedal: „Mojím najlepším trénerom bol otec. Nebyť jeho, nestál by som tu.“

Mimo sezóny sa Chára zvykol venovať zápaseniu. Ešte väčšou vášňou je preňho cyklistika – ako dieťa obľuboval Tour de France.

„Po skončení etapy som nasadol na bicykel a predstavoval som si, že v okolí Trenčína idem rovnakú etapu ako pretekári. Ak bola v ten deň časovka, išiel som naplno možno 40 minút. Ak bola horská etapa, našiel som kopce a pretekal som tam,“ komentoval Chára v podcaste Gerainta Thomasa a Luka Rowa.

Chára dodal, že z cyklistiky sa postupne stal doplnok jeho tréningu. V lete chodil do Francúzska, kde si prechádzal etapy Tour.

Chára sa cyklistov pýtal na stravu či regeneráciu. Komunikoval aj s Petrom Saganom a ďalšími slovenskými cyklistami.

Takisto sa pozná s viacerými vzpieračmi – s tréningom mu napríklad radil najúspešnejší slovenský vzpierač posledných rokov Martin Tešovič.

„Neustále sa mení a vyvíja, aby bol pripravený a najkonzistentnejší zo všetkých,“ povedal pre Sports Illustrated jeho bývalý spoluhráč Kevan Miller.

Pred pár rokmi napríklad upravil zaužívanú rozcvičku a začal pri nej využívať tenisovú loptičku. Naučil sa to od brankárov.

V roku 2008 absolvoval výstup na Kilimandžáro, čo pre denník Pravda označil za „najťažšiu vec, ktorú v živote urobil“.

Na bicykli jazdil aj po Bostone:

Má lepšiu angličtinu ako väčšina Američanov v NHL

Chárovu schopnosť neustále sa vzdelávať si všíma aj americký novinár Matt Kalman.

„Na začiatku bol veľmi hanblivý, postupne však na rozhovoroch veľmi zapracoval,“ hovorí pre Denník N.

„Vždy sa veľmi zaujímal o životy ostatných – na každý Deň vďakyvzdania rozdával koláče a dlhodobo podporoval charitu. Výborne si rozumel s deťmi,“ pokračuje.

Chára sa dokonca rozprával s jeho osemročným synom. „Venoval mu pomerne veľa svojho času. Povedali mi, že konverzovali o živote,“ usmieva sa Kalman.

V Bostone výborne zapadol aj pre svoju angličtinu. „Vo všeobecnosti je jeho angličtina rozhodne lepšia ako u väčšiny Američanov a Kanaďanov v NHL,“ vraví reportér.

„Iste, nie je dokonalá. Niekedy sa stane, že povie nesprávne slovo alebo na nájdenie správnej frázy potrebuje dlhší čas, ale platí, čo som povedal.“

Okrem angličtiny a slovenčiny Chára hovorí aj po poľsky, švédsky, chorvátsky, rusky a nemecky.

Profesorka ho chválila

Keď si ako 37-ročný natrhol väzy v kolene, rozhodol sa využiť voľný čas na štúdium. Urobil si licenciu na predaj nehnuteľností v štáte Massachusetts.

„Do budúcnosti chcem mať čo najviac možností,“ povedal pre oficiálny portál NHL.

Chára patrí medzi najvzdelanejších hráčov v celej NHL. Ešte ako hráč Ottawy absolvoval kurz finančného poradenstva.

„Popri cestovaní máme kopu voľného času a ja ho všetok nechcem stráviť hraním hier či kariet alebo sledovaním filmov,“ tvrdil pre časopis Globe.

Pred dvomi rokmi absolvoval štvordňový kurz na slávnej Harvardovej univerzite. Venoval sa „biznisu v zábave, médiách a športe“.

„Bola to neuveriteľná skúsenosť. Užíval som si každú chvíľu, každú prednášku,“ povedal vo videu na Instagrame. Spolu s ním sa na kurze zúčastnili aj bývalá lyžiarka Lindsey Vonnová, bývalý tenista Andy Roddick, futbalisti Edvin van der Sar a Dani Alves či hokejista P. K. Subban.

Cháru chválila jeho profesorka Anita Elberseová. „Je úžasný. Je skvelé mať jeho nadhľad,“ uviedla pre portál The Athletic.

Cíti sa lepšie

Chára pre Forbes priznal, že obľubuje faktografickú literatúru. Má rád biografie a bavila ho aj kniha Tajné preteky od Tylera Hamiltona o Lanceovi Armstrongovi.

Práve literatúra mu pomohla urobiť rozhodnutie stať sa vegánom. Konkrétne išlo o knihy The China Study od biochemika Colina Campbella a jeho syna Thomasa a Finding Ultra od Richa Rolla.

Veľký vplyv mali aj filmové dokumenty What the Health či Forks over Knives.

Chára prestal jesť živočíšne produkty postupne. Najprv sa stal vegetariánom a postupne vypustil aj laktózu či vajcia.

Pre noviny Boston Globe povedal, že vďaka vegánstvu sa cíti lepšie. „Mám oveľa viac energie a lepšie prebieha aj moja regenerácia,“ komentoval.

„Naučil som sa, že na zmenu nie je nikdy skoro a nikdy neskoro. Máme obrovskú moc – možnosť voľby. Sme tým, čo jeme,“ napísal na Instagrame pri fotke s avokádom.

Odborník na výživu Viktor Bielik minulý rok pre Denník N povedal: „Mnohí športovci, ktorí prechádzajú na vegánsku stravu, uvádzajú príval energie, viac sily a vytrvalosti či lepšiu regeneráciu. Sčasti to môže byť pocit senzácie, keďže ide o niečo ‚nové‘. Ďalším faktorom je skutočnosť, že mnohí sú príležitostnými vegánmi – raz za čas si to vajce, rybu alebo syr predsa len dajú.“

Aj Chára priznáva, že príležitostne si dá lososa či vajcia.

Inovatívne pásky

V posledných rokoch sa venuje svojej novej činnosti – podnikaniu.

„Pred pár mesiacmi sme pri desiatom výročí Forbesu na Slovensku oslovili ľudí z našich titulných stránok. Chceli sme, aby nám povedali, čo sa za desať rokov naučili,“ hovorí Peter Matijek.

„Očakávali sme, že Zdeno spomenie Stanleyho pohár alebo 1 500 zápasov. On však povedal, že jeho svet sa zmenil najmä vplyvom firmy.“

Jeho startup sa pôvodne volal Specter Sports, po novom je to Rezztek. Vyrába nový typ de facto nálepky na čepeľ hokejky, ktorá je oproti tradičnej menej drsná, nenasiakava vodou a má vplyv na silu strely aj rotáciu puku.

Vlani Chárov startup získal prestížne ocenenie Gold Award v bostonskom akcelerátore Mass Challenge.

Výkonný riaditeľ startupu Andrej Dula pre Forbes povedal, že založili americkú pobočku a expandujú na americký trh.

[Behajte lepšie vďaka knihe Od antilopy po Zátopka. Encyklopédia behu pre začiatočníkov aj pokročilých od bežca, fotografa a novinára v jednej osobe Petra Kováča.]

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Hokej

NHL

Zdeno Chára

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie