Denník N

Mestské zásahy 2015: Devínske bunkre

Obranné bunkre sú dnes nevyužívané hoci stoja vedľa frekventovanej cyklistickej trasy.
Obranné bunkre sú dnes nevyužívané hoci stoja vedľa frekventovanej cyklistickej trasy.

V okolí Bratislavy a frekventovaných cyklistických trás je veľa obranných bunkrov, ktoré dnes už iba chátrajú. Dalo by sa v nich urobiť jednoduché, no príjemné ubytovanie pre turistov.

Druhé bratislavské Mestské zásahy priniesli 95 nápadov, ako zmeniť Bratislavu k lepšiemu. Postupne vám ich predstavíme.

3. Devínske Bunkre

Bratislavské bunkre sú súčasťou nášho mesta už takmer 80 rokov. História bunkrov siaha do medzivojnového obdobia, v ktorom bola budovaná línia opevnení pozdĺž celých hraníc vtedajšieho Československa. V rokoch 1935 – 1938 bolo na území mesta Bratislavy postavených 55 bunkrov rôznych veľkostí a účelov. Ťažké opevnenie na Petržalskej strane Dunaja a ľahké opevnenie na Záhorí tvorilo nikdy nevyužitú obrannú líniu Československa.

V úseku Devín leží 31 objektov s veľkosťou do 10m2, ktoré rieši tento mestský zásah. Tieto monumenty doby sú dnes nevyužívané a chátrajú. V ich okolí sa nachádzajú dve medzinárodné cyklotrasy a prostredie ponúka možnosti na rekreáciu v chránenej krajinnej oblasti Záhorie.

Mostom Slobody prejde v priemere 575 turistov denne, pričom nemalá časť sú cyklisti na cyklotrase európskeho významu – Cesta Železnej opony. Využitie bunkrov na rekreačné ubytovanie by mohlo poskytnúť prenocovanie v krásnom prostredí riečnej nivy Moravy v spojení s jedinečným historickým charakterom vojenských bunkrov. Z nefunkčných objektov Devínskych bunkrov by sa tak stali živé objekty, ktoré by pripomínali nedávnu minulosť Bratislavy, na ktorú by sme nemali zabudnúť.

Autor: Michaela Smolková

analyzy_mestske_zasahy bunkre typologia
Takto by mohla vyzerať malá kuchyňa v bunkri.
Takto by mohla vyzerať malá kuchyňa v bunkri.
Vizualizácia kúpeľne v bunkri.
Vizualizácia kúpeľne v bunkri.
Ak mesto môže účtovať za nesprávne parkovanie až 60 €, čo je asi trikrát viac ako v susednom Rakúsku, malo by to robiť aspoň kultúrnejším spôsobom, hovorí dizajnér Juraj Blaško. Pozrite si, ako by mohla vyzerať „papuča“ podľa jeho návrhu.

Mestské zásahy

Kultúra

Teraz najčítanejšie