Denník N

Toxické jazero pod Bratislavou naozaj je, ľuďom v studniach našli karcinogén aj ťažké kovy

Záhradky blízko bývalej skládky chemického odpadu v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa. Voda je tam nebezpečná. Foto N – Tomáš Benedikovič
Záhradky blízko bývalej skládky chemického odpadu v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa. Voda je tam nebezpečná. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ministerstvo životného prostredia vidí v zamorených podzemných vodách iba lokálny problém. Podceňujete to, odkazuje politikom odborníčka z vodární aj obyvatelia zo susedstva skládky, ktorí si sami dali preveriť vodu v studniach.

Trvalo to desiatky rokov, no štát už aspoň tuší, aké zamorenie sa šíri zo skládky bývalej Dimitrovky v Bratislave. Po starej chemičke a výrobni výbušnín zostala v okrajovej časti hlavného mesta Vrakuňa pod zemou nezabezpečená skládka chemického odpadu. Do podzemných vôd z nej už od začiatku deväťdesiatych rokov unikajú pesticídy, herbicídy, PCB (rozpúšťadlá), benzény, arzén, všetko toxické, zdraviu nebezpečné látky, dokázala analýza, ktorú minulý týždeň predstavilo ministerstvo životného prostredia.

Na bývalej skládke sú napríklad hodnoty PCB prekročené desaťnásobne oproti povolenej norme. Nejde však o definitívne výsledky, tie zverejnia až v septembri po odbornej oponentúre.

Lokálny problém

Hlavný odkaz ministra životného prostredia Petra Žigu (Smer) je, že znečistenie je iba lokálny problém. „Problém znečistenia je iba vo Vrakuni a zasahuje do časti Podunajských Biskupíc,“ povedal Žiga.

Slová o lokálnom probléme a zásahu iba vo Vrakuni sú však v rozpore s meraniami, ktoré v podzemných vodách robili experti pre neďaleký Slovnaft už skôr, upozorňuje Alena Trančíková, vedúca odboru životného prostredia a environmentálnej politiky Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Znečistenie vôd ukázali nie tri, ale až osem kilometrov ďaleko.

Žiga uznáva, že nebezpečné chemické látky sú aj v podzemných vodách, no podľa neho nie až tak ďaleko. „Ani v najbližších rokoch by nehrozilo zamorenie podzemných vôd Žitného ostrova ani Dunaja,“ povedal minister a myslel tým zrejme, že v bezpečí sú zatiaľ zdroje pitnej vody Kalinkovo a Šamorín a nie Žitný ostrov. Ten sa totiž začína už v miestach, kde znečistenie uznáva aj on.

Aj experti uznávajú, že zamorenie v podzemných vodách neohrozuje bezprostredne zdroje pitnej vody, upozorňujú však, že toxické látky sa šíria podzemím.

Konštatovaním, že ide o lokálny problém, sú zaskočení aj obyvatelia zo susedstva skládky.

„Skúste niečo znečistiť vy a uvidíte, čo sa stane. To nemáme právo na čisté životné prostredie?“ hovorí majiteľ domu vzdialeného asi 1,5 kilometra od skládky, ktorý chcel zostať v anonymite.

Našli karcinogén aj mangán

Dal si urobiť rozbor vody zo svojej studne, výsledky má Denník N k dispozícii. Dusičnany vo vode boli mierne pod normu. Až 1,5-násobne však normu prekračoval tetrachlóretén, látka, ktorú zistili aj pri meraniach pre Slovnaft. Do testov s vodou polieval záhradu, potom si na čerpadlo namontoval filter s aktívnym uhlím a verí, že ten nebezpečné látky zastaví. „Nebudem si záhradu zamorovať karcinogénom.“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Skládka vo Vrakuni

Teraz najčítanejšie