Denník N

Nový šéf SND Matej Drlička: Chcem v divadle oddeliť hrušky od jabĺk

Matej Drlička pred budovou SND. Foto N - Tomáš Benedikovič
Matej Drlička pred budovou SND. Foto N – Tomáš Benedikovič

Doteraz bol známy najmä ako šéf festivalu klasickej hudby Viva musica! a rovnomennej eventovej agentúry, s ktorou realizoval viacero veľkých zákaziek pre súkromné firmy aj pre štát. V decembri 2020 sa zúčastnil výberového konania na generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla a konkurz vyhral. Od 5. januára MATEJ DRLIČKA vedie SND.

V rozhovore sa dočítate:

  • čo chce stihnúť za prvých 100 dní vo funkcii;
  • s akým rozpočtom začína ako nový generálny riaditeľ a prečo sa vlastne rozhodol kandidovať;
  • prečo SND nebude tri mesiace hrať;
  • aký zmysel má zdvojenie vedenia Baletu a Opery SND;
  • ako spätne vníma svoje aktivity v rámci medializovanej kauzy slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

Ministerka kultúry sa rozhodla vymenovať vás za generálneho riaditeľa SND až po dvoch týždňoch. Rátali ste aj s možnosťou, že by vás vymenovať odmietla? Pýtali ste sa jej, prečo neakceptovala výsledok konkurzu, ktorý bol známy ešte pred Vianocami?

Áno, rátal som aj s možnosťou, že ma nevymenuje. V tejto súvislosti som sa jej na osobnom stretnutí nič nepýtal.

Dohodli ste sa, že prvé zásadné zmeny v divadle budú naštartované za 100 dní. Ktoré konkrétne kroky chcete za tento čas so svojím tímom stihnúť?

V projekte riadenia a rozvoja SND, ktorý som prezentoval počas výberového konania, som deklaroval, že vzhľadom na celkovú situáciu v SND chceme počas prvých troch mesiacov fungovať v režime rozpočtového provizória. V rozpočtovom provizóriu by SND fungovalo v súlade s kontraktom s ministerstvom kultúry na rok 2020 a finančné prostriedky od zriaďovateľa by boli použité prioritne na personálne náklady, nevyhnutnú prevádzku a úhrady záväzkov. V čase výberového konania som veril, že odchádzajúci štatutárny zástupca divadla kontrakt nepodpíše a túto právomoc už dostane nový štatutár. Počas osobného stretnutia s pani ministerkou som však bol oboznámený s tým, že nový kontrakt je už podpísaný v súlade s rozpočtom, ktorý predložil bývalý štatutár. To v praxi okrem iného znamená, že náš plán rozpočtového provizória nie je realizovateľný a SND sa musí riadiť novým kontraktom.

Výška bežného transferu v novom kontrakte podľa našich predbežných výpočtov nepokryje ani mzdy vrátane odvodov do konca kalendárneho roka. O rozvoji a investíciách do technických zariadení nemôže byť teda ani reči. Nový kontrakt zároveň určuje SND nula premiér na tento rok. S týmto kontraktom nie som stotožnený, ale rešpektujem ho. Nič to nemení na mojom záväzku, ktorý som jasne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Divadlo

Rozhovory

Kultúra

Teraz najčítanejšie