Denník N

Petr Janda z Olympicu: Mne o korone nemusí nik rozprávať, vzala mi brata. Chodiť protestovať proti opatreniam je úplne tupé

Petr Janda. Foto - Michal Matyáš
Petr Janda. Foto – Michal Matyáš

Známy rocker má 78 rokov, tvrdí však, že na dôchodcovské maniere typu, že bude chodiť v teplákoch, prestane sa holiť, umývať a preleží celý deň, nemá čas. Naopak, Olympic nedávno vydal jeden zo svojich najtvrdších albumov.

Bavia vás ešte po takmer 60 rokoch kariéry rozhovory s novinármi alebo ich už beriete len ako povinnú jazdu v snahe udržať povedomie o Olympicu?

Ak mám povedať pravdu, záleží na tom, na čo sa ma novinári pýtajú. Ak na zaujímavé veci, ktoré musím dolovať v pamäti, teším sa z toho, lebo ma to stále obohacuje. Ak sa ma však pýtajú na banality typu, kedy vznikol Olympic, koľko sme vydali albumov a podobne, tak je to nanič.

Ak sa také čosi stane, rovno dotyčnému novinárovi poviem, aby bol taký láskavý a odpísal si to z internetu, ušetrí si tým otázky. Novinár má chodiť na rozhovor pripravený, má mať detailne napočúvaný najnovší album Olympicu a zároveň by mal mať prečítané knihy, ktoré o nás vyšli. Ak to všetko urobí, je nádej, že sa bude pýtať zaujímavé veci, na ktoré mu chýbajú odpovede. Ak však o tom nič nevie, zaujímajú ho hlúposti a na tie ja už nemám čas a ani náladu.

Máme pandémiu korony. Tá vás zasiahla aj osobne, v decembri vám na ňu zomrel o rok starší brat Jiří. Minulý rok ste prekonali aj operáciu srdca, na druhej strane vyšiel nový album Olympicu. Aký bol pre vás rok 2020?

Bol to náročný rok, niečo sa podarilo, iné veľmi zabolelo. Začiatok roka bol krásny, odohrali sme asi desať koncertov, vo februári som na tri týždne odcestoval do Ameriky, ale musel som sa predčasne vrátiť práve pre koronu. Odvtedy je to bieda, hoci v lete sme si opäť trochu zahrali, stihli sme pätnásť koncertov. Od jesene sme stiahnutí doma.

Nedoľahli na vás úzkosti?

Mojím šťastím je, že predsa len mám nejaký finančný vankúš, čiže pandémia ma existenčne neohrozila. Keby som mal problém uživiť rodinu, bolo by to iné. Obavy však nemám, manželka aj deti sú zabezpečené.

Na druhej strane si myslím, že k tomu, aby mi začalo haprovať srdce, dopomohli aj stresy z korony. Ničnerobenie ma totálne ničí, chýbajú mi koncerty. Niekedy sa cítim ako totálny zúfalec. Jasné, stále cvičím na gitare, skladám pesničky, ale zároveň sa pýtam sám seba – načo to robíš, načo ti to bude? Veď o rok sa ti to nebude páčiť. A je to tak, skladby, ktoré dáva muzikant von, majú byť čerstvé.

Aby som však odpovedal – nemám úzkosti, ale psychicky to na mňa dolieha. Nie však z obáv o to, že nebudem mať čo jesť, skôr z toho, že sa nemôžem realizovať. V bežný rok mávame 80 až 85 koncertov, v roku 2020 ich bolo o 60 menej. Jasné, už to nie sú 80. roky, keď sme hrávali aj 250 koncertov ročne, ale aj tak je to prepad.

Čo si myslíte o konšpirátoroch na tému korony, ktorí odmietajú nosiť rúška a dodržiavať iné opatrenia? Mnohí odmietajú aj očkovanie.

To je strašná nezodpovednosť. Som z toho doslova zdesený. Už ste spomínali, že na koronu mi zomrel brat. Keď som sa s ním naposledy rozprával, nedokázal odpovedať, doslova lapal po dychu. O dva dni tu nebol. Mne o korone a o jej rizikách nemusí nik nič rozprávať, bola v mojej rodine a pripravila ma o brata.

Bolo to hrozné, aj preto to nepodceňujem a koronu považujem za obrovskú hrozbu pre celé ľudstvo. Spochybňovať ju a chodiť protestovať proti opatreniam mi pripadá úplne tupé. Chápem, že mnohí prišli o príjmy, ale negovať opatrenia, dokonca aj očkovanie, ktoré je veľmi dôležité, vnímam ako šialené.

Očkovanie sme už predsa všetci absolvovali. Opakovane a bez reptania. Vážne chce niekto popierať, pred koľkými utrpeniami nás to za tie desaťročia ochránilo? Keď som bol dieťa, všetkých nás strašila detská obrna. Zachránila nás práve vakcína.

Nikdy mi ani nenapadlo, že by som neposlúchol lekárov. To, čo hovoria, je pre mňa posvätné, veď nie sú hlúpi. A konšpiračné teórie, že do nás vpichnú nanočip, ktorým nás budú ovládať? Od jednej speváčky som dokonca počul taký nezmysel, že svinstvo, ktorým nás budú ovládať, nám dokážu do tela dopraviť aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Kultúra, Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie