Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Lockdown do jari či respirátory. Ako môže Európa prežiť ťažkú zimu

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Dianiu vo svete aj naďalej dominujú dve témy: koronavírus a Donald Trump. Od konca pandémie sme ešte ďaleko, no Trumpov čas sa kráti. Už budúcu stredu skončí v Bielom dome, zo správ však tak skoro nezmizne.

Hlavným dôvodom je, že sa stal prvým prezidentom americkej histórie, ktorého druhýkrát obžalovali v kongrese. A tentoraz je jeho pozícia úplne iná ako pred rokom.

Vo Svetovom newsfiltri píšeme aj o zlých správach pre Čínu a o odsúvaní konca lockdownov v Európe.


Európa: Ako sa dostať cez zimu

Európske štáty už vidia svetlo na konci tunela pandémie v podobe očkovania, ale samotný koniec je stále ďaleko. Mnohé krajiny sa preto neodhodlali ukončiť opatrenia, naopak, posúvajú ich do februára.

O čo ide: Tento týždeň to spravilo Holandsko, ktoré opatrenia napriek miernemu poklesu prípadov predĺžilo do 9. februára. Podľa vládneho tímu na kontrolu pandémie sa týmto tempom obmedzenia budú môcť uvoľňovať najskôr v marci.

Opatrenia predĺžilo aj Dánsko, sprísňuje ich Švajčiarsko a lockdown zaviedlo Portugalsko.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová straníkom povedala, že krajina potrebuje mať zavedené tvrdé opatrenia ďalších 8 až 10 týždňov, čiže do konca marca. Vo Francúzsku zas od soboty bude platiť zákaz vychádzania od 18.00 h.

Dôvodov na opatrnosť je viacero. Štáty sa obávajú najmä variantu z Británie, ktorý sa v Írsku rozšíril v priebehu dvoch týždňov z 13 percent skúmaných vzoriek na 45 percent. Druhá vec je, že napríklad Izrael na jeseň ukázal, že po uvoľnení idú počty prípadov znova rýchlo hore.

Čo sa dá robiť: V Nemecku a Rakúsku sa okrem toho začína debatovať o ďalšej forme ochrany pred vírusom. Bavorský premiér Markus Söder presadil, aby v hromadnej doprave a v obchodoch v regióne museli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Koronavírus

Podcast Denníka N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie